Česká iniciativa pro astma

Čipa infolinka - kontaktní e-mail Napište nám

ČIPA : Infolinka (čtěte, prosím, Prohlášení ČIPA v této sekci!!!)

Infolinka (čtěte, prosím, Prohlášení ČIPA v této sekci!!!) 

Položte dotaz


 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 


Nalezeno 864 záznamů z celkového počtu 864, zobrazeny 51. - 55.

[ 11 ]  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 

Jirka
Dobrý den, syn 16let má od 1/2014 diagnostikováno asthma bronchiale lgE mediované - pers. středně těžké. Zpočátku Flixotide, pak Relvar Elipta 92/22, dlouhodobě ale léky u matky nepravidelně a málo. Ventolin nebere - nepotřebuje - doporučen pouze při obtížích. Do 2/2016 záv. 3x týdně plaval a stav byl beze změn. Vyšetření 4/2016 zhoršení NiOX-23PPB, od 6/2016 fotbal a při vyšetření 11/2016 - léky téměř vůbec, spiro objem orient. v normě, dechové obtíže nepociťuje, dýchání čisté, sklípkové, při běhání ve fotbale pokašlává, výrazné zhoršení NiOX-70PPB. Může nastat při zátěži vážnější stav ? Co všechno se na astma podílí - alergie, strava, režim, psychika ? Dá se léčit kromě/místo kortikosteroidů i přírodně, dechovými pomůckami aj. do stavu, kdy nejsou kortikosteroidy potřeba ? Četl jsem o různých projevech astma u sportovců - někdo snáší hůř vlhký vzduch, někdo chlad - dá se pro výkonnostní sport provést cílené vyšetření, aby se zjistilo riziko vážného stavu ? Připadá mi, že se stav zhoršil i přechodem od plavání k fotbalu (suchá hyperventilace).
Dobrý den, pokud by nebyly potíže a spirometrie byla zcela v pořádku i bez podávání léčby, byla by indikace léčby jistě diskutabilní. Pokašlávání při zátěži nicméně může rozvoj mírné obstrukce signalizovat. Bylo by jistě k užitku ověřit toleranci zátěže i po podávání bronchodilatancia. Pokud by pokašlávání vymizelo, ukazuje to na pozátěžový bronchospasmus při sportu. Přesnější ověření by mohlo přinést vyšetření spirometrie v klidu a po definované zátěži. NIOX 23 je v normě, nicméně hodnota 70 ppb je již významně zvýšená a svědčí pro aktivní alergický zánět. To může být předzvěstí zhoršení astmatu. Individuální reakce na klimatické podmínky je obvyklá, vídáme ji vcelku často. I tolerance plavání a jiných sportů je individuální. Při plavání někomu vyhovuje vlhčí prostředí, jinému vadí chlorovaná voda. Inhalační kortikosteroidy jsou v současné době považovány za první linii léčby astmatu s výjimkou astmatu intermitentního se zcela minimální frekvencí potíží. Žádný z alternativních postupů je nahradit neumí. Právě jejich zavedení do první linie terapie v 90>letech 20.století bylo tím, co razantně zlepšilo kontrolu nad astmatem, zlepšilo kvalitu života nemocných a významně zlepšilo prognózu nemoci.
 
Milena
dobrý den, syn pravidelně od září vdechuje 2x2 Ecobec 50mg, od té doby se mi zdá, že má větší chuť k jídlu a dost přibral, je mu 6 let, tak jestli je to shoda okolností a nebo má na to vliv tento lék? syn je sám o sobě mohutnější a toto přibírání není moc dobré,děkuji za odpověď
Dobrý den, přijde mi to spíše jako shoda okolností, v uvedené dávce by inhalační kortikosteroidy tento nežádoucí účinek mít neměly. Může se výjimečně objevit vyšší citlivost na podávané kortikosteroidy, ale běžně se s tím nesetkáváme. Poraďte se s předepisujícím lékařem, zda by nešlo alespoň zkusit snížit dávku při plné kontrole nad nemocí a ověřit, jak to bude vypadat.
 
Dagmar
Dobrý den,můžete mi prosím zaslat seznam akcí na rok 2017 pro lékaře a sestry . Děkuji D.Bělíková
Dobrý den, akce odborných společností jsou již na stránce ČIPA propojeny - http://www.cipa.cz/odborne-akce-csaki-a-cpfs . Z vlastních akcí ČIPA je nyní jasné datum odborné konference ke Světovému dnu astmatu, která se bude konat 4.5.2016 od 9 hodin na tradičním místě na Náměstí Míru. Měření spirometrie pro veřejnost bude opět předsunuto na konec dubna, o přesném datu se jedná. Konference odborných sester bude opět ke konci roku, konec listopadu nebo začátek prosince, přesné datum bude snad brzy k dispozici.
 
Tomas M.
Spirometrie Dobrý den. Od jara mne trápí nemožnost úplného nadechnutí (dodechnutí). Pocitově jde spíše o mechanickou záležitost - možná blokáda žeber (?) Žádné jiné "příznaky", které se zde popisují - kašel, dušnost, atd. nemám. Alergologické testy negativní, laboratorní testy v pořádku, rentgen plic v pořádku. Po provedené spirometrii bylo konstatováno: "Bronchodilatační test s Ventolinem jasně pozitivní - normalizace ventilace". Chtěl jsem se zeptat, jak moc je spirometrie "průkazná"? Existuje nějaká jiná metoda na prokázání astmatu? Děkuji předem za Vaši odpověď. Tomáš M.
Pokud na spirometrii byla obstrukce ) zúžení průdušek) a po Ventolinu se to upravilo, bylo by asi na místě ověřit účinek inhalační protiastmatické léčby, a to jak na příznaky, tak na základní spirometrii.
 
Veronika
Dobrý den, nedávno mi bylo zjištěno, že mám alergické astma. Chtěla bych se zeptat jaký vliv má alergické astma na řízení automobilu, popřípadě jestli vůbec můžu řídit. Děkuji za odpověď
Dobrý den, vliv na řízení vozidla mohou výjimečně mít některé protialergické léky (antihistaminika), jinak by schopnost řízení ovlivněna být neměla.
 

Partneři

© 2007-2019 Česká iniciativa pro astma
Vytvořila a spravuje MeDitorial
ISSN 1802-5595