Česká iniciativa pro astma

Čipa infolinka - kontaktní e-mail Napište nám

ČIPA : Infolinka (čtěte, prosím, Prohlášení ČIPA v této sekci!!!)

Infolinka (čtěte, prosím, Prohlášení ČIPA v této sekci!!!) 

Položte dotaz


 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 


Nalezeno 868 záznamů z celkového počtu 868, zobrazeny 51. - 55.

[ 11 ]  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 

Leona Matuštiková
Dobry den,byla mi zjistena tezka brinchialni hyperreaktivita a pozitivni test na ventolin,co to pro me znamena?Uzivam miflonid 400 2xdenne a ventolin pri dusnosti.Dekuji Matustikova
Dobrý den, je to vlastnost průdušek typická pro astma. Léčba miflonidem, kterou užíváte, by měla stupeň reaktivity průdušek snížit a snížit tak pohotovost k jejich zúžení. Pokud by přeci jen došlo k potížím, měl by pomoci Ventolin.
 
Karel Beneš
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké je nejlepší nastavení ventilátoru při UPV, pokud jde o astmatem. Ať už při operaci či v intenzivní péči? Pokud jde o nastavení inspiriu :expirium Moc děkuji Beneš
Dobrý den, konkrétní nastavení ventilátoru závisí od stavu pacienta. Při astmatu plně pod kontrolou se ventilační režim nemusí lišit od běžného nastavení. To by se dalo očekávat u elektivního operačního výkonu. Při intenzivní péči při akutním astmatu vyžadujícím UPV se obvykle doporučuje objemově řízená ventilace s nižší dechovou frekvencí a poměrem inspiria k exspiriu asi 1:3-1:4. Konkrétní nastavení opět záleží na stavu a hlavně na reakci pacienta.
 
Tomáš Melich
Dobrý den. Dal by se prosím stručně vysvětlit rozdíl mezi inhalátorem Alvesco a Combair? Jako laik předpokládám, že je rozdíl ve složení, tj. každý má jiné "účinné látky"? Děkuji velice za vaši odpověď, Tomáš M.
Dobrý den, Alvesco je jednosložkový lék obsahující inhalační kortikosteroid ciclesonid. Combair je lék dvousložkový, s kombinací inhalačního kortikosteroidu beclomethasonu a dlouhodobě působícího beta-2 agonisty formoterolu.
 
Daniela
Dobrý den, zhruba 2měsíce pozoruji při hlubokém nádechu občas "pískání", taky tíži na hrudníku když jsem v klidu, někdy mám pocit nedodýchnutí a musím zívat. Při fyzické aktivitě nepociťuji ani dušnost a celkově ani nemám kašel. Chtěla bych se zeptat, jestli je pravděpodobné, že to může být začínající astma nebo by to mohlo být od hrudní páteře, kde se mi blokuje žebro? Děkuji za odpověď
Dobrý den, příznaky nejsou typické pro astma. Příčinu je třeba hledat jinde.
 
Jirka
Dobrý den, syn 16let má od 1/2014 diagnostikováno asthma bronchiale lgE mediované - pers. středně těžké. Zpočátku Flixotide, pak Relvar Elipta 92/22, dlouhodobě ale léky u matky nepravidelně a málo. Ventolin nebere - nepotřebuje - doporučen pouze při obtížích. Do 2/2016 záv. 3x týdně plaval a stav byl beze změn. Vyšetření 4/2016 zhoršení NiOX-23PPB, od 6/2016 fotbal a při vyšetření 11/2016 - léky téměř vůbec, spiro objem orient. v normě, dechové obtíže nepociťuje, dýchání čisté, sklípkové, při běhání ve fotbale pokašlává, výrazné zhoršení NiOX-70PPB. Může nastat při zátěži vážnější stav ? Co všechno se na astma podílí - alergie, strava, režim, psychika ? Dá se léčit kromě/místo kortikosteroidů i přírodně, dechovými pomůckami aj. do stavu, kdy nejsou kortikosteroidy potřeba ? Četl jsem o různých projevech astma u sportovců - někdo snáší hůř vlhký vzduch, někdo chlad - dá se pro výkonnostní sport provést cílené vyšetření, aby se zjistilo riziko vážného stavu ? Připadá mi, že se stav zhoršil i přechodem od plavání k fotbalu (suchá hyperventilace).
Dobrý den, pokud by nebyly potíže a spirometrie byla zcela v pořádku i bez podávání léčby, byla by indikace léčby jistě diskutabilní. Pokašlávání při zátěži nicméně může rozvoj mírné obstrukce signalizovat. Bylo by jistě k užitku ověřit toleranci zátěže i po podávání bronchodilatancia. Pokud by pokašlávání vymizelo, ukazuje to na pozátěžový bronchospasmus při sportu. Přesnější ověření by mohlo přinést vyšetření spirometrie v klidu a po definované zátěži. NIOX 23 je v normě, nicméně hodnota 70 ppb je již významně zvýšená a svědčí pro aktivní alergický zánět. To může být předzvěstí zhoršení astmatu. Individuální reakce na klimatické podmínky je obvyklá, vídáme ji vcelku často. I tolerance plavání a jiných sportů je individuální. Při plavání někomu vyhovuje vlhčí prostředí, jinému vadí chlorovaná voda. Inhalační kortikosteroidy jsou v současné době považovány za první linii léčby astmatu s výjimkou astmatu intermitentního se zcela minimální frekvencí potíží. Žádný z alternativních postupů je nahradit neumí. Právě jejich zavedení do první linie terapie v 90>letech 20.století bylo tím, co razantně zlepšilo kontrolu nad astmatem, zlepšilo kvalitu života nemocných a významně zlepšilo prognózu nemoci.
 

Partneři

© 2007-2019 Česká iniciativa pro astma
Vytvořila a spravuje MeDitorial
ISSN 1802-5595