Česká iniciativa pro astma

Čipa infolinka - kontaktní e-mail Napište nám

Informace pro pacienty : Mám astma - co s tím?

Mám astma - co s tím? 

Statisíce lidí u nás trpí astmatem - většinou po celý svůj život - a počet nemocných stále stoupá. Astma je závažné plicní onemocnění a vyžaduje vždy lékařskou péči. Vede k otoku sliznice v dolních dýchacích cestách, které se tím zužují a omezují proudění vzduchu a tím i dýchání.

Astmatický záchvat mohou vyprovokovat vnější i vnitřní faktory a někteří nemocní jsou citliví na obojí. Mezi vnější příčiny patří alergeny, například srst domácích zvířat, potraviny, pyl, roztoče, hmyzí bodnutí, tabákový kouř a různé látky znečisťující prostředí. Vnitřní příčiny jsou obvykle hůře rozpoznatelné a bývá obtížné se jich vyvarovat; patří sem stres, strach, změny teploty, fyzická námaha a infekce dýchacích cest.

Pokud máte astma a nevíte, co si počít, poradíme Vám. Prvním předpokladem vyrovnání se s chorobou je její pochopení. Pro porozumění procesů, které se při astmatu ve vašem těle dějí, je nejlépe začíst se do seriálu o astmatu.

Jistě chodíte k Vašemu lékaři, který by Vám měl být schopen pomoci. Pokud si nemyslíte, že by Vaše astma bylo zcela dobře kontrolováno, můžete si udělat test kontroly astmatu.


Máte-li na nás dotaz, kontaktujte nás přes naši infolinku.

Partneři

© 2007-2019 Česká iniciativa pro astma
Vytvořila a spravuje MeDitorial
ISSN 1802-5595