Česká iniciativa pro astma

Čipa infolinka - kontaktní e-mail Napište nám

Úvodní stránka : Aktuálně

Aktuálně 

Sezóna alergické rýmy je v plném proudu!

Když jsem nedávno jednoho sychravého skoro ještě zimního dne potkal Doc. MUDr. Ondřeje Rybníčka, PhD, vedoucího naší Pylové informační služby, trochu mne zaskočilo, když říkal, že už to vypukne... Přišlo mi to trochu absurdní. Venku ještě zima, skoro jsem ještě ráno vyhlížel z okna s obavou, že zase bude bílo, a ono že by to už kvetlo...?

A ono opravdu ano. Najednou se mi v ordinaci začali objevovat známí pacienti s alergií na časné pyly stromů a toužili po svých oblíbených nosních sprejích a očních kapkách.

Takže opravdu: Nejen podle Pylové informační služby začala pylová sezóna.

Nejčastějšími příznaky prvních pylových reakcí jsou obvykle potíže oční a nosní, tedy příznaky související s alergickou rýmou.

Alergická rýma je čato podceňovanou nemocí, která nemocné obvykle obtěžuje, ale neohrožuje je na životě. Proto jí mnohdy nemocní často nevěnují pozornost, kterou by si zasloužila. Zapomíná se především na to, že neléčená alergická rýma je jedním z významných rizikových faktorů pro rozvoj průduškového astmatu. A průduškové astma již nemocné skutečně ohrožovat může.

Zamyslete se tedy s naší pomocí nad možnými příznaky alergické rýmy. Přinášíme Vám opět dotazník, který Vám může pomoci se v příznacích a jejich významu lépe zorientovat.

Budeme rádi, když Vám naše stránky v péči o Vaše dýchací cesty budou užitečné.

Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc. FCCP, ředitel České iniciatvy pro astma (ČIPA).

Dotazník pro hodnocení alergické rýmy najdete zde.Archiv starších novinek

Partneři

© 2007-2021 Česká iniciativa pro astma
Vytvořila a spravuje MeDitorial
ISSN 1802-5595