Dotaz 1003

4. dubna 2017 Jana:

Dobrý den,
já jsem astmatik, manžel je alergik. Máme syna (za 4 měsíce mu budou 3 roky). Praktický lékař tvrdí, že bych si nejraději syna zaškatulkovala do "krabičky" astmatik. Podle něj astmatik není. Přitom mu jednou nesprávně diagnostikoval zápal plic, a protože antibiotika, která mu na ten zápal plic předepsal, synovi nezabírala, tak jsem se rozhodla zajet do Motola na dětskou pohotovost. Tam mi doktorka sdělila, že by zkusila stříkat mu Ventolin (ze začátku hodně, každých 20 min dva vdechy, pak postupně ubírat). Synovi obtíže během jediné noci zmizely. To mu byl tenkrát asi rok a půl.
Asi v únoru loňského roku syn skončil s velkou alergickou reakcí v Kladenské nemocnici. Měl napuchlá víčka tak, že ani neviděl. Naštěstí jinam než na víčka se ten otok nerozšířil. Na základě toho incidentu nás praktický lékař poslal na alergologii. Synovi zjistili z krve alergii na kočky a husí peří. Paní doktorce na alergologii jsem popsala Honzíkův ztížený výdech (chrčí to v něm a je slyšet odcházet vzduch z jeho plic i chvilku po výdechu), který občas mívá. Nasadila mu Flixotide 2×1 vdech denně. Při obtížích máme zvednout na dva vdechy dvakrát denně. Když měl obtíže, tak jsem dávku zvedla a řekla bych, že mu to pomáhá. Od té doby jsem nezaznamenala žádné větší zhoršení. Jen jednou když jsem byla služebně mimo a léky podával manžel, po mém návratu se synův stav zase zlepšil.
Krom toho všeho synovi na kožním oddělení doktorka diagnostikovala atopický exem.
Ale teď k tomu, proč Vám vlastně píši.
Paní doktorka na alergologii je milá a vstřícná, ale problém je v tom, že když se synovy problémy zhorší, tak mne sestra nechce k paní doktorce objednat, že prý musíme za praktickým lékařem a až ten se spojí s paní doktorkou na alergologii a domluví se na postupu. Jenže problém je v tom, že náš pan praktický lékař stále odmítá to, že syn je astmatik a vždy ho začne léčit na cokoli jiného...
Už jsem bezradná.
Jsem ráda, že máme alespoň ten ventolin a flixotide, ale úplně se děsím toho, kdyby se synův stav zhoršil, co mám dělat.
Existuje nějaké plicní oddělení pro takhle malé děti? Já sama se na jednom oddělení respiračních onemocnění léčím a vždy, když mám problém, tak tam můžu přijít a oni mně vyšetří a pomůžou mi. Je mi moc líto, že to takto nefunguje i pro malé děti.
Nevím, jestli mi dokážete pomoci. Ale už opravdu nevím, na koho se mám obrátit.
Předem moc děkuji za jakoukoli zprávu.
Hezký den
Jana

4. dubna 2017 Odpověď:

Dobrý den, podle Vašeho líčení je zřejmě léčba účinná, což může diagnózu astmatu podporovat. Pokud máte zprávu od alergoložky, měl by ji praktický lékař respektovat a postupovat podle doporučení. Očividně je to hlavně problém komunikační. Specializované dětské plicní oddělení je v Motole, specializovaný pneumolog je i na pediatrii Ke Karlovu, na Bulovce a i v Krči. K vyšetření by Vás ale měl někdo doporučit s přesným vyjádřením toho, co nejde zvládnout v terénu a potřebuje specializovanou péči.