#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 1027

7. března 2018 Kamila:

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně hodnoty ECP, kterou mám 166, alerg. IgE směsi alergenů 15. Hodnoty spirometrie jsou ale více než dobré. Dle testů mám alergii na bojínek a žito, a také morčátko, které mám doma. Občas si beru Aerius, pokud mám alergické projevy, jinak se snažím bez něj. Vypozorovala jsem, že znatelnější příznaky pociťuji zejména, když jím hodně sladkého a také mléčných výrobků, tak se je snažím omezovat. Doktorka mi pro jistotu předepsala Ventolin pro případ nouze, někdy se mi totiž stává, že mi popískává v průduškách, ale až na 1 případ bez dušnosti. O ECP jsem si přečetla, že "je toxický nejen pro parazity, které pomáhá likvidovat, ale i pro neurony, epiteliální buňky a izolované buňky myokardu." Poslední týden se mi těžce dýchá, zadýchávám se, s těžším dechem se i budím, ale bez pískání a i v tomto stavu spirometrie dobrá. Příčinou je dle doktorky něco jiného, než astma nebo srdce. Dle poslechu je vše v pořádku. Mám mít tedy obavy z vysoké hodnoty ECP, případně jak s tímto celkovým nálezem mohu dále nakládat? Děkuji za Váš názor. Kamila

7. března 2018 Odpověď:

Dobrý den,
ECP je pouze ukazatel aktivity jednoho typu bílých krvinek, tzv. eozinofilů. ECP, což je tedy bílkovinný produkt eozinofilů, rozhodně sám o sobě obtíže dělat nemůže. Je jen střípkem v mozaice eozinofilního zánětu (vysvětlím). Je to něco podobného, jako kdyby se řeklo, že příznaky vyvolává vyšší sedimentace. K vašem přesvědčení, že ECP je příčinou vašich obtíží, bohužel přispívá čtení internetu a získané informace jako laik pak nepřesně a nešťastně hodnotíte. Jen tak pro informaci, osobně mám podobné ECP jako vy už desítky let.
Eozinofilní zánět je "terminus technicus", eozinofily mohou být aktivované (obvykle i ve větším počtu) jak v krvi, tak i ve tkáních - nejčastěji ve sliznicích a u ekzematiků i v kůži. Tato aktivita obvykle doprovází alergii, která byla ostatně u vás prokázána. V případě příznaků z postižení dýchacích cest by mohly hrát eozinofily důležitou roli právě v průduškové sliznici. Ale to je jen má spekulace. Na to musí odpovědět váš ošetřující lékař, resp. ten, který hodnotí spirometrii, tedy pravděpodobně váš pneumolog. Pokud se příznaky dušnosti (cituji: .... těžce dýchá, zadýchávám se, s těžším dechem se i budím ...) nemohou vysvětlit postižením dýchacích cest, a připomínám, že spirometrie k tomu stačit nemusí, pak je třeba myslet na druhou nejčastější příčinu dušností v dospělém věku (nevím, kolik vám je let), a tím je důvod kardiální, tedy z postiženní srdce (plíživé selhávání) nebo i cév (např. vysoký krevní tlak). Jinou příčinu (ani astma ani srdce) bych řešil až po důkladeném pneumologickém a kardiologickém vyš.
Můj tip je, že máte eozinofilní zánět v průduškách (není vždy jednoduché to objektivně potvrdit) a ten se musí adekvátně léčit, SOS Ventolin na vaše obtíže nestačí.
s úctou
MUDr. Martin Fuchs