Dotaz 1031

10. dubna 2018 Elis:

Dobrý den, asi 3 týdny pracuji ve fabrice, kde se používá nějaká chladící emulze do strojů. Usazuje se na přístrojích, které sbírám a dál s nimi pracuji mimo halu. Už asi týden mě pálí dlaně. Ne svědí, ale pálí, ale ne nějak extrémně. Žádnou vyrážku nemám. Když jsem na hale déle, cítím jakoby knedík v krku, ale odezní, když z haly odejdu. Jiné problémy nepociťuji (nepálí mě oči, nenatékají, nemám kopřivku) ...zajímá mě, jestli jde o počáteční příznaky alergie a jestli může vyústit v anafylaktický šok (z něj mám děsný strach - obecně). Nebo se dá říct, že pokud jste během 3 týdnů anafyla. šok nedostali, už Vás nepostihne? Jsem trošku hypochondr, tak mě prosím uklidněte...nerada bych měnila práci, protože jsem blázen :) děkuji

10. dubna 2018 Odpověď:

Dobrý den.
Potíže, které popisujete v souvislosti s novou prací, mohou skutečně být způsobeny alergií na některé látky, které se v pracovním prostředí vyskytují.
Zdůrazňuji slovo "mohou".
Alergické projevy na profesní alergeny se nejčastěji objevují právě především na kůži a dýchacích cestách - tím, že se s nimi pracovník dostává do přímého kontaktu dotykem nebo je může vdechovat. Typické pro alergii je, že se její projevy při trvajícím kontaktu různě rychle zhoršují - většinou v řádu týdnů - i když je pracovník vystaven jen malému množství alergenů. Nejvážnějším projevem alergie je Vámi obávaný anafylaktický šok. Ujišťuji Vás však, že v případě profesních alergií je extrémně vzácný - vyskytuje se totiž především v situacích, kdy se alergen dostává "dovnitř" těla - např. při žihadle včely, pozření některých potravin nebo injekci léků.
Vámi udávané potíže však nemusí vůbec mít alergickou povahu a mohou být způsobeny chemickým nebo jiným drážděním - zde intenzita projevů úzce souvisí s intenzitou kontaktu.
Ve Vašem případě doporučuji ohlásit své potíže Vašemu praktickému lékaři, event. se obrátit na lékaře pracovně-lékařské služby. Každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost mít nasmlouvánu tzv. "pracovně-lékařskou službu/lékaře" a měla jste zde při nástupu absolvovat vstupní vyšetření.
Podle bližších okolností, které tito lékaři při Vašem vyšetření zjistí, nasměrují další potřebná vyšetření a opatření.
A rada na závěr: rozhodně není ve Vašem případě vhodné, začít užívat volně dostupné "protialergické léky" bez vědomí lékaře.
Doc. MUDr. Milan Teřl, PhD