Dotaz 1044

9. září 2018 Jana:

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi inhalátory Airflusan 25/250 a Relvar 92/22. Je Relvar silnější, nebo se mi konečně kortikoidy snižují?

Může narovnání křivé nosní přepážky zlepšit astma? Před 3 roky mi to na Orl v Motole navrhovali, nakonec jsme se dohodli na laserové mukotomii. V noci se mi opět ucpává nos, musím dýchat ústy, přes den jen někdy. Astma mám diagnostikované asi rok, alergii nemám (dle prick testů), dle zprávy je astma středně těžké, ne zcela pod kontrolou (jinak mám reflux, polyp v klín. dutině, za posl. půlrok 6X ATB na zánět dých. cest), poslední spirometrie prý Ok. Předem moc děkuji za odpověď JV

9. září 2018 Odpověď:

Dobrý den, Vaše problémy jsou očividně hlavně v oblasti horních cest dýchacích. Jestli je spirometrie v pořádku a nejsou prokázány alergie, je otázkou, jak byla diagnóza astmatu stanovena. To se touto cestou posoudit spolehlivě nedá. Rozdíl mezi uvedenými léky je především v složce dlouhopůsobícího beta-2 agonisty, který u Relvaru působí až 24 hodin a umožňuje tak dávkování 1x denně. Relvat s touto kombinací může být účinnější při celkově nižší dávce kortikosteroidů.