Dotaz 1049

2. listopadu 2018 Lenka Janovjáková:

Dobrý den,

od 15. let trpím astmatem a delší dobu bohužel měním zaměstnání z kterého mě vždy pro důvod dlouhodobé nemocenské propustí. Beru léky: Flutiform, Monkasta, Spiriv Medrol. Tak se chci zeptat jestli mám nějakou šanci na invalidní důchod.

Děkuji Janovjáková

2. listopadu 2018 Odpověď:

Dobrý den paní Janovjáková,
invalidita na astma je poměrně vzácná, neboť drtivou většinu pacientů lze dostat a udržet pod kontrolou.
Ze seznamu vašich léků je parné, že užíváte Medrol, což je hormon v tabletách. Vaše astma je tedy závislé na kortikoidech, což svědčí o tom, že máte těžké astma a měla byste být vyšetřena ve spádovém centru pro těžké astma.
O invaliditu, která je 1. 2. a 3. stupně (dříve se tomu říkalo invalidní důchod) si můžete sama zažádat na příslušném odboru sociálních věcí (podle trvalého bydliště), nebo budete v dlouhodobé pracovní neschopnosti a po uplynutí určité doby čerpání dávek v nemoci, budou jednání iniciovat pracovníci sociální správy ve spolupráci s lékařem, u kterého jste v pracovní neschopnosti. Vždy ale bude rozhodující zpráva vašeho ošetřujícího lékaře, specialisty, kde si léčíte astma a zprávy dalších lékařů u nichž se s dalšími nemocemi léčíte. Formulář pro invalidní řízení nejčastěji finalizuje váš praktický lékař.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák
Pneumolog - astmatolog
ČIPA