#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 1080

22. března 2020 Eva:

Dobrý den, mám středně těžké astma převážně alergické již od dětství. V dětství bylo nejdříve klasifikováno jako chronická bronchitida. Užívám Seretide 500/2x denně, při dušnosti navíc ventolin. I když je astma dle lékaře pod kontrolou,již spoustu let se i přes užívání léků zadýchávám při námaze jako chůze do kopce,do schodů, rychlejší chůze,apod. Dále také nemohu spát bez otevřeného okna(i v zimě) pro pocit nedostatku kyslíku,v poloze na zádech vydržím jen chvíli pro ztížené dýchání.

Z toho důvodu mám nyní obavy z koronavirové nákazy, především v mém zaměstnání. Pracuji jako všeobecná sestra na onkologickém oddělení. Na oddělení máme nedostatek ochranných pomůcek,tak jsme zaměstnavatelem nuceni používat pouze 1 chirurgickou roušku na 1 někdy i 2 12 hodinové směny a to především k ochraně pacientů. My chráněni nijak nejsme, pacienti roušky mít nemusí. Když jsem se ptala na zajištění respirátoru pro ochranu nás,bylo mi řečeno,že preventivně nikdo respirátor nosit nebude,jen pokud by byla infekce prokázána či byly viditelné projevy u pacienta. Z toho důvodu jsem zatím na PN, protože se vážně bojím o své zdraví a také ohrožení života v případě nakažení chronicky nemocných plic.

Prosím Vás o radu,zda pracovní neschopností postupuji správně,když mi zaměstnavatel nezajistí respirátor na ochranu při mé práci nebo se obávám nákazy zbytečně? Obávám se ken,že mě plíce by infekci koronavirem nemusely zvládnout.

Děkuji za odpověď.

22. března 2020 Odpověď:

Pacienti s astmatem jsou považováni za pacienty s chronickým onemocněním a tím i vyšším rizikem. Pokud je astma plně pod kontrolou, je považováno riziko za srovnatelné s běžnou populací. Nicméně určitě je třeba dodržovat všechny doporučení týkající se osobní ochrany a dezinfekce, tak, jak jsou vydána MZ a vládou. Konkrétní řešení pro Vaše pracovitě ale nabídnout neumíme, je třeba vyjednat s vedením a zaměstnavatelem.