Dotaz 140

1. února 2008 LYBUNA:

Moje teta užívá 1predmison,stříká si atrovent,má nemocné plíce -fibrozu.Je velmi zahleněná.Kupuje si ACC long,Mukosolvan,nyní Ambex zkoušela,ale všechno je slabé.Inhaluje vincentku.Plícní lékař říká,že na její potíže nic není,ani na inhalování že nic jiného nemohou poradit.Prý má vše chronické.Má 70 let,alergickým vyšetřením prošla,je vpořádku.Já Vás prosí o radu,jestli opravdu existuje něco jiného,po čem by se moje teta lépe odkašlala.Ráno je vždy zadýchaná tím,jak těžce hleny ze sebe dostává.Pokud znáte lék nebo něco bez receptu,nebo na předpis,prosím pora´dte mi.Ráda bych tetě pomohla s jejími potížemi.Předem Vám děkuji.neteř Lybuna.

1. února 2008 Odpověď:

Intesticiální plicní fibróza (plicní fibróza -IPF), přestavuje velmi různorodou skupinu plicních onemocnění, s různými příčinami a i s různým průběhem. IPF mají jedno společné a tím je, bohužel, velmi malá odpověď na léčbu. IPF není nemoc, jenž vzniká na základě klasické alergické reakce, proto i alergologické vyšetření (vy je označujete jakop alergické), může být zcela v pořádku. Rozhodující je rozsah poškození plic, kde se plicní tkáň v podstatě nahrazuje tkání vazivovou a tím je zhoršena možnost výměny plynů (kyslík, kysličník uhličitý) mezi krví a vzduchem v plicních sklípcích. Při velkém postižení plic je možno zahájit dlouhodobou domácí léčbu kyslíkem (DDOT), kterou ale musí indikovat příslušné, většinou lůžkové, plicní (TRN) oddělení.

Léky na usnadnění vykašlávání hlenu (mukolytika, expektorancia), uvádáte Mucosolvan, AAC, Ampex, příliš nemoc neovlivní a ani nemocní s IPF po nich necítí přílišnou úlevu.

Doporučuji znovu se obrátit na ošetřujícího plicního lékaře nebo na spádové lůžkové plicní zařízení, se žádostí o nové vyšetření a nové nastavení léčby, včetně zvážení indikace DDOT.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák
LERYMED spol. s r.o.