Dotaz 148

16. února 2008 Jiří Pokorný:

Dobrý den, nemohli byste mě prosím odkázat na nějaký materiál o roztočích a jak se jich zbavit? Také zvažuji, jestli se vyplatí koupit speciální povlaky, na celou postel stojí dohromady asi 7.000kč. Jsou opravdu účinné? Děkuji.

16. února 2008 Odpověď:

Dobrý den,
pokusím se stručně odpovědět na Vaše dotazy o roztočích.
1/ roztočů v domácnosti (ve středoevropských podmínkách zvláště v
postelích, kde mají nejvhodnější podmínky k životu) se dokonale nikdy nezbavíte. Ve většině případů i malé množství alergenů roztočů dostačuje u člověka s alergií na roztoče k udržování alergických poblémů.
2/ V současné době se mezi odborníky vedou celosvětově velké diskuze,
jestli má vůbec smysl snažit se o snížení koncentrace roztočů v domácnosti. Poměrně velké finanční náklady s nutností neustálého udržování nezbytných opatření na straně jedné a předem neodhadnutelný zdravotní efekt takovýchto opatření na straně druhé jsou hlavním tématem těchto diskuzí.
2/ Metod ke snížení koncentrace roztočů v domácnosti je řada, k nejúčinnějším patří právě Vámi uváděné protialergické povlaky na matraci, peřinu i polštář (pokud je v místnosti více postelí, mělo by se toto týkat všech postelí). Polštář a peřinu je možno pořídit také z dutého vlákna pratelného nad 60 st. C a při pravidelném praní 1x za 1-2 týdny lze
udržovat nízkou koncentraci roztočů v těchto předmětech i bez speciálního povlaku.
3/ Informace o protialergických povlacích můžete najít např. na http://www.stopalergii.cz/povlaky.htm nebo
http://www.menzl.com/allergenvermeidung_acb_ueberzuege.htm
S pozdravem
Ondřej Rybníček