Dotaz 149

23. února 2008 Sabina:

Dobrý den!
Mám dceru, 3 roky. Ve dvou letech prodělala laryngitidu a obstrukční bronchitidu. Během léta ji 5x vzbudil dráždivý kašel a hůř se jí dýchalo (jako u laryngitidy)Asi tak po 20 min se stav upravil. Obvodní lékařka nasadila Claritin.
Tuto zimu byla hodně nemocná. Při zánětu středního ucha brala Augmentin po kterém měla každý den potíže s dýcháním a dráždivý kašel. Po podání spiropentu úleva.Po dobrání antibiotik byl klid. Během dalšího 1,5 měsíce byla ještě nemocná a potíže s dýcháním se vyskytli vždy s reakcí na infekt 3x. Prodělala kopřivku. Kožní testy na alergologií jsou negativní, IgE 16. Lékař naordinoval Ecobec 3x /denně a Ventolin.
Chci se zeptat, jestli je nutná a běžnná léčba kortikoidy právě v těchto případech, kdy vlastně není astmatik, ale má zvýšenou dráždivost průdušek. Pokud ano, proč tak často. Četla jsem, že astma má 4 skupiny a kortikoidy se dávájí až od té druhé. Tak proč byla tato léčba nasazena v tomto případě? Lze aplikovat jen Ventolin při stavech dušnosti? Děkuji mnohokrát za váš názor i čas.

23. února 2008 Odpověď:

Dobrý den, diagnóza astmatu nepochybně jasně stanovena nebyla a je opravdu otázkou, zda se může o astma jednat. NIcméně i příznaky zvýšené průduškové reaktivity z jiné příčiny mohou příznivě na inhalační kortikoidy reagovat, je ale třeba, aby byla odpověď správně vyhodnocena a léky se zkusily opět vysadit k ověření vývoje stavu. Inhalační kortikoidy by mělo stačit podávat jen dvakrát denně. Ventolin je jistě možno zkusit podat samotný při obtížích, podle jeho potřeby a odpovědi na něj se opět dá posoudit vývoj stavu. Rozhodně by bylo třeba diagnostiku řádně dotahnout, aby se dala stanovit prognóza a případně potřeba léčení do budoucna. Dr. Pohunek