Dotaz 17

14. června 2007 Turková:

Přeji dobrý den a mám dnes už dost zoufalý dotaz. Je možné, že pro alergii /bříza,trávy,pelyněk,latex,roztoči,mléko,šváby/, atopický exém a následné nesnášenlivosti potravin -šest let průjmy, bolesti břicha a v posledním roce po vyndání žlučníku i pocit na zvracení a bolesti v podžebří /intenterně v nemocnici Motol neprokázaná org. příčina/ je jako následek vlastně špatně vyživeného organismu už čtyři roky úzkostné až depresivní stavy, které se stále pomalu zhoršují. Ještě navíc paradoxne reaguji na psychofarmaka.

14. června 2007 Odpověď:

Vážená paní Turková,
v rámci České iniciativy pro astma si Vám dovoluji odpovědět na Váš dotaz.
Udáváte alergickou vazbu na vice alergenů- na vdechované a potravinové alergeny a na alergen latexu. Z obtíží popisujete atopický ekzém.Současně trpíte bolestmi břicha s průjmy, ale neudáváte, zda průjmy trvají i při vyjmutí rizikových potravin z jídelničku.
Taktéž otázku špatně "vyživeného organizmu" je obtížné odpovědět, pokud neznáme Vaši výšku,váhu a popřípadě další ( laboratorní) nutriční ukazatele.
Je pravdou, že potravinové alergie ( či alergie na podkladě zkřížené reaktivity s pylem břízy, pelyňku) mohu být příčinou u některých jedinců pocitů úzkostí a depresí, zejména tehdy, kdy reakce na potraviny mají až těžký šokový charakter. Ale při správné spolupráci s lékařem-alergologem je možné určitě sestavit vhodný jídelníček a pacienta vybavit při eventuální šokové reakci léky pro 1.pomoc.
Váš stav nebude jednoduché řešit a pokud nebyla nalezena organická příčina Vašich obtíží, je vhodné popřípadě zopakovat alergologickou diagnostiku s vyloučením taktéž nesnášenlivosti (intolerance) lepku.
V dalším kroku ( pokud bude opětně stanovena dg. potravinové alergie) je kromě správného jídelníčku doporučován lék Nalcrom 4xdenně 1 kapsle před jídlem na dobu 4 měsíců, v další léčbě tímto lékem je pokračováno při jeho příznivém efektu.
Současně dle Vašeho dopisu je vhodná spolupráce alergologa a event. psychoterapeuta.

Vážená paní Turková, dle dodaných informací nemůžu v první fázi více zodpovědět.

Děkuji a s pozdravem, MUDr.Irena Krčmová,CSc.
Ústav klinické imunologia a alergologie
FN, Hradec Králové