#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dotaz 199

22. dubna 2008 Markéta:

Dobrý den,chtěla jsem vás moc poprosit o radu,můj syn (2roky)má atop.ekzém,astma a potravinové alergie-mléko,vejce,rýže,mouku,rajče,banán,med atd.nevím co mu mám dát k jídlu do ted mi neporadili ani lékaři,jí jen polévku(brambor,mrkev,petržel)a kuřecí maso s bramborem.prosím o radu co mu dát k jídlu Děkuji Fromlová

22. dubna 2008 Odpověď:

Při odpovědi na Vaši otázku musím začít s teorií. Pokud se mluví o alergii (na cokoli) , musí být prokázána příčinná souvislost mezi kontaktem s alergenem (pyl, zvíře, potravina...) a obtížemi pacienta. Jinými slovy musí být pozorován příznak po expozici alergenem. Příkladně po vdechnutí pylu pozorujeme kýchání, nebo po požítí konkrétní potravinové bílkoviny dojde k vyrážce (kopřivce či zhoršení ekzému). Ve Vašem případě bych očekával u udávaných potravin souvislost se zhoršením či dokonce vzplanutím ekzému. Pokud tomu tak není a já pochybuji o tom, že tomu tak ve všech druzích potravin je, pak Váš syn má pouhou SENZIBILIZACI k uvedeným potravinám.
Nejspíš byla diagnóza "alergie" vyřčena na podkladě jen krevních náběrů a tedy zvýšených hladin specifických IgE (= imunoglobulinů izotypu E). Zřejmě správně předpokládám, že nebyly provedeny kožní testy a nebo dokonce testy jiné (test aktivace bazofilů, test eliminace-expozice....). Proč takovýto úvod ? Nález senzibilizace (= pozitivní laboratorní nález) u ekzematika vypovídá totiž a reálné alergii maximálně v jedné třetině případů. Hypotetický příklad. Kdyby všechny děti s ekzém měly nález vyššího sIgE na bílkovinu mléka (a to ještě závisí na míře zvýšení sIgE nad normu) pak jen třetině z nich mléko opravdu škodí a pak také jen u této třetiny při dietě bez mléka by mělo logicky dojít i ke zlepšení.
A teď k Vaší otázce.
Dieta Vašeho dítětě by se měla řídit reálnou alergií, ne laboratorním nálezem. A co je tedy reálná-skutečná alergie Vašeho dítěte? K tomu pouhý laboratorní nález NESTAČÍ. Je potřeba dalších vyšetření, aby se opravdová alergie k osudovému alergenu pokud možno přesněji pojmenovala. V extrémním případě se může totiž stát, že Vaše dítě žádnou dietu nepotřebuje. Ale nejspíš přece jen ano, obvykle jde o mléko (máme na trhu bezvadné náhrady pro alergika) , vejce a nebo o mouku (obvykle tu lepkovou). Bylo by vhodné také zodpovědět otázku, zda Vaše dítě není senzibiliziováno (nebo přímo alergické) i na nepotravinové alergeny - ty vzdušné (jako jsou pyl, roztoči, zvířata ....).
Takže závěrem jsem položil víc otázek k jedné Vaší. A ty může zodpovědněji rozmotat jen podrobnější alerologické vyšetření.
prim. mudr. fuchs martin