Dotaz 213

5. května 2008 Zdeněk:

Dobrý den, dočetl jsem se, že při užívání 400 mikrogramů Budesonidu denně po 12 týdnů byl zaznamenán výrazný pokles kortizonu v moči. Toto snížení může údajně vést k selhání funkce ledvin. Užívám Miflonid 400 už asi 4 roky nepřetržitě v dávce 800 mikrogramů denně. Mám se obávat uváděného zdravotního problému? Je mi 57 let, pracuji jako ředitel školy, sportuji, nepiju, nekouřím, žiji zdravě, při této léčbě se cítím dobře. Rád bych ještě žil kvalitní život. Děkuji za odpověď, s pozdravem Mgr. Zdeněk Lusk.

5. května 2008 Odpověď:

Vážený pane,
inhalační kortikosteroidy (IKS), kam patří i budesonid, jsou-li užívány v doporučených dávkách, jsou z hlediska nažádoucích systémových účinků, kam patří i pokles endogenního kortizolu, považovány za bezpečné. Dávkování 400-800 mikrogramů budesonidu denně, může individuálně způsobit laboratorně detekovatelný pokles hladiny kortisolu, ale bez klinického vlivu. Velké a dlouhodobě podávané dávky systémových kortikosteroidů (tablety, injekce) vedou k útlumu funkce nadledvin, nikoliv ledvin.
Proto se neobávejte, neboť v celosvětových doporučeních, jenž vycházejí z medicíny založené na důkazech, je dávka 400-800 budesonidu mikrogramů pro dospělého, považována na bezpečnou.
S pozdravem.
Prim. MUDr. Viktor Kašák
Oddělení respiračních nemocí, LERYMED spol. s r.o.