Dotaz 23

5. července 2007 Hana V.:

Prosím o informace o vosím štípnutí. Byla jsem štípnutá vosou do nohy,jenom malý pupen,žádné zdravotní potíže jsem neměla.
Druhý den jsem měla zarudnutí asi 30cm,tak jsem navštívila lékaře,který předepsal Dithiaden 3x1,lokálně obklady s Višněvským.
Čtvrtý den kontrola-zklidněno jen menší indurace,asi 3 cm.
Prosím byla to alergie na vosy?
Co je to alergie na vosy a z čeho vznikne?
Jak se pozná a jaké má příznaky?
Děkuji,
Hana V.

5. července 2007 Odpověď:

Vážená paní,
díky za to, že sledujete naši webovou stránku. Hmyzí jedy-vosí, včelí, sršňové - jsou alergeny, na které imunitní systém alergika reaguje nepřiměřeně tvorbou "alergických protilátek". Hmyzí alergická reakce vzniká obvykle velmi rychle s odstupem minut kožními projevy - otok, svědění kopřivkový pupen až splývavé pupeny na velké ploše, příznaky dýchacími - ztížený dech, dušnost, příznaky zažívacími - křeče v břiše, průjem, příznaky celkovými - změny tepu, závratě, mdloba. Velmi rizikové je bodnutí do rtů, jazyka. Vaše reakce se zdá, že má charakter pozdní zánětlivé reakce (nealergické). Je třeba ale vědět víc: výskyt alergie u rodičů, sourozenců, u Vás samotné (ekzém, kopřivky, reakce na potraviny, léky, alergická "senná" rýma, astma), zda jste už dříve reagovala na hmyzí bodnutí či kousnutí?? Praktický závěr je jediný: v současnosti zvýšit opatrnost před vosami, včelami - blízkost hnízd, odpadků, pozor při pití nápojů všeho druhu, kam může vosa spadnout. Nechodit bosky v trávě. Pro rozhodnutí o tom, zda jste alergik, zda se u Vás vyvinula přecitlivělost na vosy či jiný hmyz JE TŘEBA navštívit alergologa, který u Vás provede vyšetření a podle jeho výsledku poradí další postup. Při objednávání se připomeňte, že jde o vyšetření reakce na vosí bodnutí.