Dotaz 241

26. května 2008 LENKA:

Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat na váš názor. Já i moje dcere máme astma. Doporučujete zakoupit peřiny z dutého vlákna nebo je dostačující časté praní povlečení a větrání? Dceři jsem zakoupila duté vlákno, ale přemýšlím jestli je to třeba i pro mě a jestli duté vlákno má opravdu ty vlastnosti, které výrobci reklamují.
Dále mám ještě jeden dotaz. Jsem také alergička. Astma i alergie se mi za poslední půl rok hodně zhoršily. Ráda bych otěhotněla, ale můj ošetřující lékař mi doporučil s tím počkat na období, kdy mi sníží užívání léků na nejnižší možnou hranici ( po sezoně kdy se u mě nejvíc zhoršují alergie). Byla už jse jednou před 5ti lety těhotná a to bylo bez problémů, protože jsem ještě astma neměla a alergie také nebyla tak silná . Ráda bych věděla jestli máte na těhotenství v mém případě stejný názor. Ptám se proto, že jsem byla na gynekologické operaci, je mi 30 roků a tam mi lékaři doporučili s případným těhotenstvím zbytečně neotálet.
Děkuji velmi za odpověď na můj poněkud komplikovaný dotaz.

26. května 2008 Odpověď:

Pro alergiky jsou obecně nevbhodné peřiny z peří, duté vlákno není 100% řešení, nicméně asi má menší rizika zátěže alergeny. I nadále je však třeba častější praní, větrání a výměna lůžkovin. Těhotenství by mělo být plánováno především na dobu, kdy je astma pod co nejelpšíkontrolou, to neznamená zároveň nutně nejnižší dávky léků,ale určitě to znamená dobrou funkci plic a co nejméně příznaků. Pak lze těhotenství zvládnout dobře. POchopitelně, je-li léků v určitém období třeba skutečně hodně, je vhodné načasovat alespoň první tři měsíce gravidity na dobu, kdy očekáváte co nejméně problémů a kdy bude moci být jen udržovací léčba v menší dávce.