Dotaz 251

5. června 2008 Slávek:

Dobrý den,

jsem dlouholetý astmatik (reaguji na plísně a pyly, atd.). Na astma jsem si už „zvykl“, ale mým současným největším problémem (poslední 3 roky) je „hyperreaktivita“ při vdechnutí studeného vzduchu pod +15°C – zejména pálení a bolest v průdušnici a průduškách.

Po vdechnutí studeného vzduchu následuje trochu dušnost, tíseň na prsou, velmi bolestivé pálení a bolest v průdušnici a průduškách, později bolesti na prsou, pak menší tvorba hlenu. Celé to má průběh několik týdnů. Horečky nemám.
Přesto, že se hlídám, tak se někdy studeného vzduchu nadechnu - četnost 4 -7x ročně (zima, jaro).
Po cca 7 měsíců v roce nevycházím z bytu, jen z práce a do práce s šálou přes ústa, mám vysokou nemocnost (pracovní neschopnost 2 – 5 měsíců ročně pro „záněty průdušek“) a z toho vyplývající problémy se zaměstnavatelem.
Na alergologickém i na plicním oddělení mi na „bolestivé pálení“ předepisují různé kortikosteroidy ke vdechování a antihistaminika (např. Pulmax 1-0-1 (2-0-2), Ecobec, Zyrtec 1-0-0, Xyzal). Užívání bez patrného účinku. Praktický lékař na tyto akutní záněty průdušek Erdomed 1-0-1.

Ke zmírnění bolestivého pálení v průdušnici jsem dále zkoušel pít bylinné odvary (diviznu, která by měla pomoci s ochranným povlakem) a pro úlevu pálení vdechování kapénkové mlhy z Vincentky – bez zlepšení.

Je mi zřejmé, že „hyperreaktivita“ se vyléčit zatím nedá. Doufám jen, že existují prostředky ke zmírnění příznaků (nebráním se ani alternativní léčbě).

Dotaz:
1) Pomohli by mi například antileukotrieny?
Laicky vycházím z informací z internetu (např. působení studeného vzduchu podle teorie McFaddena).
2) Existuje úlevový lék proti několikadennímu bolestivému pálení v průdušnici (nechci brát analgetika)?

Budu vděčný i za velice krátkou odpověď.

Děkuji

Slávek, Praha
(Omlouvám se, že neuvádím celé jméno u svých zdravotních potíží zaslaných na adresu internetového servru).

5. června 2008 Odpověď:

Vážený pane Slávku,

z vašeho dotazu je zřejmé, že nemáte své astma pod kontrolou a rovněž, že léčebné nmožnosti nebyly vyčerpány.

Nabízím vám vyšetření v mé ordinaci a změnu léčby.

S pozdravem.

Prim.MUDr. Viktor Kašák
LERYMED, Oddělení respiračních nemocí, Praha 4
tel: 261262242