Dotaz 272

13. července 2008 Hanka:

Dobrý den, je mi 26 let a mam diagnostikované astma cca 3 roky. Záchvaty dušnosti mam převážně z fyzické námahy a zimy, na alergeny reaguji záchvaty sucého kašle. Jelikož jsem profesionální flétnistka (denní cvičení cca 5hod.na dechový nástroj) mam nadstandartní vit. kapacitu plic a při pravidelných prohlídkách (většinou po dlouhém čekání v klidu v čekárně ) mám tedy velice dobré výsledky spirometrie. Paní doktorka mi v souvislosti s tím snižuje dávky léků ( Alvesco 1x denně + Ventolin dle potřeby ), ale moje problémy, hlavně v případě fyzické zátěže a zimy či studeného vzduchu se neustále zhoršují.
Je v pořádku medikamentace a snižování dávky léků? - jsem zvyklá aktivně sportovat, ale v poslední době je to téměř vyloučeno. Ráda bych slyšela ještě názor někoho jiného, než mé lékařky děkuji moc za odpověď!


13. července 2008 Odpověď:

Pokud nejste v pořádku a potíže trvají, snižování léčby asi není zcela na místě ani při normálních hodnotách funkce plic. Zkuste např. použít Ventolin před zátěží, pokud se tolerance zlepší, je asi ke zvážení i úprava léčby, například změnou na kombinovaný přípravek. Dr. Pohunek