Dotaz 273

13. července 2008 Marie Procházková:

Dobrý den, mému tatínkovi je 75 let, až do nedávna byl čilý a zastával všechnu práci kolem hospodářství sám. Bohužel poslední dva roky má neustálý kašel a je z toho už vyčerpaný. Praktická lékařka ho poslala na plicní vyšetření v listopadu 2007.Výsledek vyšetření byl, že plíce jsou v pořádku. Nadále užíval na kašel jen sirupy a kapky proti kašli. Kromě toho, protože je diabetik, užívá injekčně Inzulin 20, Medotsatin (cholesterol),Tiracetamal 800 (na srdce), Anopirin (ředění krve - po prodělané mozkové příhodé 1999).
Tatínek měl, během zimy, jeden zánět průdušek, na který bral antibiotika. V březnu 2008 byl na nosním vyšetření a začal užívat Analergin a Nasofan. V květnu 2008 se podrobil odstranění polypů z nosu, po táto operaci mu nosní lékař řekl, že by se jeho stav měl zlepšit. Ale jeho kašel byl, pro mne už děsivý. Prokažlal téměř celou noc.
Po dalším plicním vyšetření (červen 2008), mu lékař řekl, že má rozedmu plic a předepsal mu Atrovent spray na den a Clenil-jed 250 na noc.
Na kontrolu má přijít v září.
Bohužel nevím výsledek spirometrického vyšetření.
V posledních dech se tatínkovi kašel trochu zlepšil,
ale unavený je stále. Vzhledem k tomuto onemocnění Vás moc prosím o Váš názor.
1. Zda si myslíte, že je léčba dostatečná (myslím, zda by neměla být doplněna ještě o nějaký lék na rozšíření průdušek)
2. Je-li možné, že se rozedma plic vyvinula během cca sedmi měsíců, když v listopadu 2007
byly údajně plíce tatínka v pořádku?
Ještě bych chtěla dodat, že tatínek je bývalý kuřák, ale už 20 let nekouří. Moc Vám předem děkuji za odpověď
Marie Procházková

13. července 2008 Odpověď:

Dobrý den, určitě vám neuděláme diagnózu a nebudeme se pouštět ani do posuzování správnosti léčby. Rozvoj rozedmy během tak krátké doby je nepravděpodobný, je asi třeba hledat příčinu důkladněji. Některé typy kašle mohou souviset i s podávanými léky - léky na vysoký tlak, ale u lidí s nosními polypy by měla být vyloučena i přecitlivělost na aspirin. Dr. Pohunek