Dotaz 304

20. září 2008 Lenka Novotná:

Dobrý den, léčím se s astmatem na plicní ambulanci a ráda bych se zeptala na bezpečnost spirometru. Na abulanci dochází i lidé s akutní bronchitidou nebo lidé s tuberkulozou (pacientka která byla naposledy přede mnou zrovna sestře sdělovala, že ji právě propustili z léčebny pro lidi s tuberkulozou) a všichni dýchají do přístroje. Je možný přenos infekce touto cestou? Pokud vím, sestra vyměňuje před každým pacientem pouze část, která se vkládá do úst, ale vnitřek přístroje se nijak nedesinfikuje. Předem moc děkuji za odpověď.

20. září 2008 Odpověď:

Dobrý den. Standardy pro provádění spirometrie v současné době dávají důraz na používání protiinfekčních opatření. Spirometrické vyšetření by mělo být prováděno s použitím protiinfekčního filtru, který zabraňuje infekci bakteriální i virové. Použití těchto filtrů nemění výsledky vyšetření.
Přenos infekce bez použití filtru je málo pravděpodobný, není ale vyloučen. Na okraj - pacient propuštěný z TBC léčebny by neměl pro své okolí být žádnou hrozbou, neboť by neměl vylučovat bakterie TBC. Dr. Pohunek.