Dotaz 317

12. října 2008 Naďa Hlaváčková:

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na možnost včasného rozpoznání astmatu u dcery (5,5let). Trpí častými nočními dušnostmi, obvykle léčenými jako nachlazení. Přes den téměř nekašle, maximálně při námaze. Je pravda, že mívá i rýmu.

Moje, možná přehnané, obavy se pojí s výskytem alergií v rodině. Já mám atopický ekzém. Nedávno mi paní doktorka dělala krevní testy - kvůli jiným obtížím - a naměřila mi IgE 13.000. Upřímně nevím, zda je možné, aby tak vysoká hodnota byla jez ze stresu a dlouhodobé únavy (dg. paní doktorky), ale o mě nejde. Manžel má sennou rýmu, maminka lehké astma a sennou rýmu.

Dceři kožní lékařka objevila před měsícem ekzém a asi před půl rokem měla velmi silou alergickou reakci, zřejmě na víno ve školní jídelně. Udělaly se jí dva velké otoky pod očima a téměř přestala vidět. Otoky ustoupili až po injekci Prednisonu v místní nemocnici.

Budu velmi ráda, když to bude jen mateřská hysterie, ale nerada bych něco podcenila.

Moc děkuji za informace.

S úctou


Naďa Hlaváčková

12. října 2008 Odpověď:

Ne, asi o hysterii nejde. Vaše rodinná historie i Vaše hodnoty svědčí pro významnou alergickou zátěž. Vaše IgE jistě není stresové, máte závažnou formu přecitlivělosti a měla byste být v péči zkušeného alegologa-imunologa. Vaše dcerka má se značnou pravděpodobností astma. Je třeba ji podrobně yvšetřeit na kvalifikovaném pracovišti, kde jsou schopni vyšetřit i funkci plic v tomto věku, bude asi třeba zavést léčbu. Dr. Pohunek