Dotaz 323

27. října 2008 Eliška Švehláková:

Dobrý den. Odborný lékař mi na astma předepsal kombinaci léků Bricanyl a Foradil. Dříve jsem oba léky již používala, avšak v kombinaci s jinými. Oba současné léky jsem vdechovala jako první -údajně na "roztažení", další pak byly ty "léčivé". Tak jsem to lalespoň laicky chápala. Nyní, po nastavení výše uvedené kombinace, se můj stav zhoršuje (i v rámci funkčního vyšetření plic - cca před 3 týdny). Přesto mi lékař opět předepsal stejnou kombinaci, ačkoliv jsem prosila o změnu. Cítím se stále hůř, "prokašlu" několik hodin denně, v noci se budím cca od 3 hodin. Je má domněnka ohledně nevhodnosti kombinace těchto 2 léků správná?
Mám ještě jeden dotaz, existuje-li něco podobného jako byl DITEC. Bývall to kdysi můj zachránce především při turistice, jízdě na kole... Když jsem přestávala dýchat, stačilo si 2x "fouknout" a mohla jsem pokračovat dál. Byla tady výhoda v tom, že jsem nemusela mít sílu při aplikaci na vdechování, ale spray jsem zmáčkla a na poprvé se do mě alespoň něco dostalo, na podruhé už jsem vdechla více. Co Ditec nemám, mám mnohem větší strach z pohybu, i když stále turistiku miluji a k životu ji potřebuji. Můj lékař mi na tuto otázku nikdy neodpověděl. Předem děkuji za odpovědi.

27. října 2008 Odpověď:

Vážená paní, pokud nejde o omyl a lékař Vás skuitečně léčí uvedenou kombinací, jde bohužel opravdu o léčbu chybnou., Oba uvedené léky patří do skupiny léků, které pouze rozšiřují průdušky - Bricanyl rych a a s krátkým účinkem, Foradil také rychle, ale s účinkem přetrvávajícím asi 12 hodin. Tyto léky se nemají podávat pravidelně bez současné léčby inhalačními kortikosteroidy (tedy léky s dlouhodobými preventivními účinky).. Nejde-li tedy o omyl, je V8š názor bohužel správný. Je třeba ůožadovat úpravu léčby tak, aby především obsahovala lék s dlouhodobým preventivním účinkem, Foradil může být další složkou kombinace. Bricanyl se používá pouze k léčbě občasných akutních potíží a neměl by sepodávat pravidelně.dlohodobě. Ditec se již nevyrábí. Jeho složka, která Vám dělala tak dobře, byl fenoterol. Opět šlo o lék k uvolnění průdušek. Tento lék je nyní již v ústraní, stejný účinek by pro akutní problémy měl mít právě např. Bricanyl nabo Ventolin. VFáš průběh nemoci nicméně asi potřebuje nasazení dlohodobé fixní kombinované .léčby, tj. léčbu kombinací bronchodilatancia a inhalačního kortikosteroidu v jednom inhalátoru - Seretide nebo Symbicort. Konzultujte svého lékaře. Kvalita péče se poznává především podle výsledků léčby. Vaše astma v současné době pod kontrolou není a léčba zřejmě potřebuje úpravu. Dr. Petr Pohunek