Dotaz 33

24. července 2007 Dana:

Asi třikrát za rok mám potíže s dýcháním díky hlenům. Jsem léčena na astma už 30 let, ale na záchvat dušnosti mi pomohou pouze kapačky a nyní jsem v nemocnici poprvé vyskoušela elektricky inhalator. Vdechovala jsem Ventolin. To byla úleva!!!! Je možné si ho koupit? A co ihhalační prostředky, jsou v lékárnách dostupné? Jinak používám Berodual sprej, při potížích Spophylin a ACC šumivé tablety. Děkuji za odpověd.

24. července 2007 Odpověď:

Vážená paní,
z toho, co píšete je zřejmé, že vaše astma není správně léčeno. Co je
důvodem této zastaralé léčby netuším.
Obraťte se na specialistu (alergolog nebo pneumolog), který vás vyšetří a upraví vaši léčbu. Pokud vám předepisuje vámi popisované léky specialista, obraťte se na jiného.
Elektrický inhalátor, správně nebulizátor, lze zakoupit ve zdravotnických
potřebách, ale musí vás s ním někdo naučit zacházet a předepisovat vám léky do inhalační směsi. Pokud by stav vašeho astmatu opravdu vyžadoval domácí nebulizační léčbu, může jej předepsat specialista a vaše zdravotní pojiťovna vám jej částečně nebo plně uhradí. Ale předně je nutno upravit vaši preventivní léčbu, která vám zřejmě přinese výrazné zlepšení astmatu a nebulizátor pravděpodobně nebudete vůbec potřebovat.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák
LERYMED s.r.o., Oddělení respiračních nemocí