Dotaz 355

24. listopadu 2008 Ilka:

Dobrý den, bylo mi zjištěno astma. Jsem stále hodně zahleněná, stále se snažím něco s dýchacích cest odstranit kašláním.

Výsledky po vyšetření:
spirometrie+BKT metacholinu o konc 20mg/ml: referenční spirometrie v mezích normy, BKT metacholinem pozitivní, prokázána lehká bronchiální hyperaktivita po kumul. dávce metacholinu pokles FEVI o 21% a FVC o 6% a AEX pokles o 39%.MEF 50 pokles o 44%. po 400 ug Ventolinu návrat k původním hodnotám.
FEVI před testem 98% n.h. FVC 97% n.h. AEX 80% n.h.

Vyšetření po testu:
bledší, spolupracuje, bez klidové dušnosti, bez cyanosy.MU na krku nehmatné, hrdlo klidné. Dýchání sklípkové s ojed. tichým pískotem. Akce srdce reg. fr.90/min. ozvy ohraničené. TK 120/70, břicho bpn.DKK bilat. bez zn. pro flebiditu.

Pulsní oxymetrie: Spo2 95%, Tf 90/ minutu bez hypoxemie po BKT.

RTG - skiagram hrudníku: skelet bez patologie, brániční oblouky jsou ostré.zevní úhly jsou volné, parenchym plicní je bez infiltrace a ložisk.změn. stín srdce bez dilatace mediastinum bez patologie. hily jsou norm. konfigurovány KTI 11, 4:28, 3 nález jako předchozí.

KO: Hb 153g/l, Htk 0,46, ery 5,2, leuko 7,3, trombocyty 273 - v normě

TSH - v mezích normy (vyšetřeno) - k vyloučení tachykardie - bylo to spíše strachem po vyšetření

Diagnozy: Astma brochiale lehké persistující kašel jako astmatický ekvivalent
lehká tachykaride k vyloučení thyreopatie
syst. šelest v prekordiu

byla na alergologii a vše je v pořádku
nyní jdu na kardiologii k vyšetření srdce - sono + holter test

jedná se o astma? z rodinné anamnézy - strýc zemřel na cystickou fibrózu.

Děkuji mnohokrát za informace a jsem s pozdravem

prosím o zaslání odpovědi emailem

24. listopadu 2008 Odpověď:

Dobrý den, nejsme schopni diagnostikova na dálku, a to ani když pošlete podrobné výsledky. Výsledky provokačního testu pro astma svědčit mohou, je nicméně otázkou, proč jste tolik zahleněná, před testem jsou Vaše spirometrické hodnoty normální. Určitě je potřeba podrobnější pneumologické vyšetření. Možnou lehkou variantu cystické fibrózy by mělo být možné vyloučit pomocí potního testu, případně molekulárně genetickým vyšetřením. Dr. Pohunek