Dotaz 359

5. prosince 2008 Hana Veselá:

Dobrý den,
mám středně těžké astma. Brala jsem 3/4 roku Singulair s vynikajícím účinkem do dubna tohoto roku. Pak, díky pylové alergii, už lék asi nestačil, proto mi lékař nasadil jinou léčbu, Alvesco. Opět na nějakou dobu výborný výsledek.
Přes léto jsem nebrala kromě Ventolinu 1x denně žádné léky na astma (byla jsem mimo prašné prostředí).
S přicházejícím podzimem a mlhami se ozvalo i astma. Musím vdechovat minimálně 3-4 denně Ventolin, přičemž jednou při probuzení v noci. Zkusila jsem opět Alvesco, protože Singulair už nemám, ale tentokrát mám po vdechnutí Alvesca pálení na prsou, musím k tomu použít také Ventolin, který pomůže na sípot, ale pálení na prsou nepřestane a přetrvává po celý den.
Prosím o radu, zda se mám vrátit k Singulairu, který je ale údajně slabší než Alvesco, nebo zda existuje nějaký jiný lék? Je vhodné měnit léčbu?
Lékař mi doporučil Alvesco, ale vadí mi to pálení na prsou a také se poněkud bojím kortikoidů, které jsou v něm obsaženy. Je nějak lék Singulair něčím limitován nebo je natolik drahý, že ho lékaři nechtějí dávat?
Děkuji za odpověď

5. prosince 2008 Odpověď:

Dobrý den, jste typickým příkladem člověka, terý po zlepšení stav s léčbou přestane. Nyní je situae zhoršena zřejmě právě proto. Pravidelné braní Ventolinu nic neřeší, Singulair je skutečně slabší a nemusí situaci zvládnout. Kortikoidů v Alvescu není třeba se brát, jde o lék s vysokou bezpečností. Je ale třeba dodržovat pravidelnost v léčbě, a to i v době, kdy potíže nejsou. Proberte to podrobně se svým lékařem. Dr. Pohunek