Dotaz 366

20. prosince 2008 Petra T:

Dobrý den je mi 17 let a sem asmatik bohužel se mi astma zhoršuje a ja si čim dal tuto(nemoc) začinam uvědomovat beru Symbicort a ventolin upřimně mi moc nepřide že mi to pomaha a můj ošetřujici lekař nesouhlasi se změnou leku navic studuji gastronomii-servirku a každy druhy tyden mam praxi na pracoviši mam problem zvlašt když dostanu i menši zachvat vedouci nemaji pro moji situaci pochopeni a praxi musím mit splněnou muj problem je spiše psychického puvodu protože sama se s asmatem těžko vyrovnavam a nevim jak to objasnit ostatnim předem diky za odpověd Petra T

20. prosince 2008 Odpověď:

Vážená Petro T,
z vašeho dotazu je zřejmé, že nemáte své astma pod kontrolou ( tj. astma řídí vás, ne vy je). Doporučuji vám kontrolní vyšetření u vašeho ošetřujícího lékaře, včetně nácviku správné inhalační techniky, neboť špatná inhalační technika z Tubuhaleru ( Symbicort) nebo z aerosolového dávkovače (Ventolin) může být jednou z příčin vašeho stavu. Další možnou příčinou může být vaše aktivní či pasivní kouření nebo kontakt s příčinými alergeny na pracovišti, kde máte praxi.
Pro vaše "meší záchvaty astmatu" nemějte pochopení hlavně vy sama, chtějte, aby vaše astma bylo pod kontrolou tj. mj. bez jakýchkoliv záchvatů.
S pozdravem.
Prim. MUDr Viktor Kašák
LERYMED spol. s r.o., Oddělení respiračních nemocí