Dotaz 38

3. srpna 2007 Jana L.:

Dobrý den, synovi se přes léto zhoršilo astma. Na alergologii mu upravili léčbu na Symbicort 200 2 -0 -2 a ráno Xyzal, při dušnost Ecosal, stav se nezlepšil, proto jsme byli odesláni do pneumologické ambulance, zde pan doktor zjistil dušnost i v klidu a upravil léčbu na Seredide 50/500 1-0-1, ráno Xyzal, večer Singular 10 mg a při dušnosti Beredual nebo Ecosal. Vím, že po dvou dnech změněné léčby asi nemůžeme čekat zázraky, syn je stále unavený, spavý, když ujde pár bloků, jde v předklonu, že se mu tak lépe dýchá. Kdy by se měl vzít úlevový lék? - když říká, že se mu dýchá dobře, ale plíce jsou sevřené a proto je v předklonu?
Ecosal se může brát až po 4 hodinách a nikdy dříve?
Nemůže se stát na úlevových lécích závislý? Je lepší si ulevit hned při prvních příznacích špatného dýchání nebo před pohybovou aktivitou?
Po kterém z těch léků může být ospalý?
Myslíte si, že je vhodné při nedostatečně kontrolovaném astmatu, ale upravené léčbě navštěvovat solnou jeskyni? Kdy by se jeho stav mohl začít zlepšovat?
Děkuji za odpověd.

3. srpna 2007 Odpověď:

Vážená paní, správně píšete, že dva dny jsou trochu málo na posouzení efektu léčby. Preventivní léky potřebují trochu více času k navození dostatečného účinku. Úlevové léky by se jistě neměly brát nepřiměřeně často, 4 hodiny jsou rozumný interval, je-li ale třeba, lze jistě výjimečně interval zkrátit. Popisované úlevové polohy nejsou pro astma moc typické, ani takto významná únava. Závislost na úlevových lécích nehrozí, nicméně vysoká spotřeba svědčí pro špatnou kontrolu nad astmatem. Pokud se situace v průběhu cca dvou týdnů nezlepší, radil bych podrobnější vyšetření na specializovaném pracovišti podle Vašeho bydliště. Ani solná jeskyně to bohužel nevyřeší. Doc. Pohunek, ČIPA