Dotaz 382

18. ledna 2009 Dana Veselá:

Dobrý den,
obracím se na vás o radu.
Syn který má nyní 2,5 roku užívá od července 2008 po prodělané obstrukční bronchitidě trvale 5 léků (Budiar 2x 1 vdech, příležitostně Ventolin, Helicid 100, poslední 3 měsíce k tomu užívá ještě Singulair a poslední měsíc sirup Aerius, sprey do nosu Cromohexal) a my bohužel dosud tj. už půl roku nepozorujeme žádnou změnu v jeho zdravotním stavu!!! Je tato léčba správná? Syn byl odeslán na alergologii když mu bylo 14 měsíců protože u něj přetrvávalo trvale chronické zahlenění – bylo slyšet chrčení v krku-hleny, ale poslechově byl vždy „čistý“, vůbec nekašlal – ani v noci, ani při zátěži (chodil na tělocvik dětí). Byl odeslán k vám do Motola na bronchoskopii, která byla v květnu 2008 a tam nebylo zjišťěno žádné změny na plicích ani jiné anomálie, byla provedena Phmetrie – a podle ní má syn reflux – od té doby užívá Helicid. V červenci 2008 měl jak už jsem napsala obs. bronch. a od té doby se jeho stav mírně zhoršil – zahlenění začalo být častější a od září 2008 do poloviny ledna 2009 měl 3x ATB (1x streptokok v krku při výtěru, 2x infekce s teplotami a vyšším CRP bez určitého nálezu infekce), poslechově byl ale bez nálezu, jen 1x slyšela alergoložka pískání na plicích. Co máme v naší situaci dělat? Přestože užívá syn půlroku léky tak efekt není lepší, ale spíše horší. Snažila jsem se na to naši alergoložku upozornit, ale ta neustále trvá na tom, léky brát musí, před měsícem nám předepsala léky Aerius a Cromohexal přestože podle vyšetření na žádnou alergii netrpí, podle jejího názoru je problém v tom, že má neustále zadní rýmu, která mu stéká a dráždí průdušky, ale na tu rýmu nám nic nezabralo (my to nepozorujeme, že má rýmu, je to zadní rýma). Od prosince bere místo Budiaru Flixotide, ale jak jsem se dočetla tak je to totéž. Ještě bych dodala, že syn byl prenatálně vyšetřen na cystickou fibrosu a výsledek byl negativní, i potní test provedený v půlroce byl negativní). Podle toho co jsem měla možnost přečíst na internetu tak syn má asi hyperreaktivní průdušky – je nutné toto léčit dlouhodobým podávám inhalací a co dělat když nepomáhají? Ještě chci doplnit, že syn opravdu vůbec netrpí na kašel a nekašlal ani dříve předtím než začal užívat léky – je trvale trochu zahleněný, ale nedráždí ho ke kašli, ani v noci, spí klidně celou noc, nebudí se. Zdůrazňuji to proto, že naše alergoložka nám to nevěří, nevím proč.
Co by jste nám poradil? Nebylo by možné přejít do péče vašeho oddělení v Motole? Bylo by možné mi poradit jen osobně na můj e-mail? Moc děkuju za odpověď na náš složitý problém. Děkuji. Veselá.

18. ledna 2009 Odpověď:

Objednejte se, prosím, k vyšetření na naší respirační ambulanci - 2 2443 2012 - sestra Pavla Ďuricová vám najde nějaký termín. Vezměte sebou příslušné výsledky a zkusíme se na to podívat. Prof. MUDr. Pohunek,. CSc.