Dotaz 390

27. ledna 2009 Jana Mouchová:

Dobrý den, nedávno u mého 4 letého syna proběhly 3 astmatické záchvaty v rozmezí 3 měsíců. Předtím měl jen běžné nemoci, zánět průdušek tak 2x do roka. Dvakrát jsme při astmatickém záchvatu skončili v nemocnici - naposledy záchvat nedoprovázel žádný zánět (nebyl v krvi a ani poslechově nic lékaři nenašli).
Dnes jsme konečně po 2 měsících čekání byli na alergologii a závěr je ten, že nic nenašli. Žádnou alergii. Doktorka neměla "zkoušecí vodičku" na ptáky, ale testovala mu peří a na to také není alergický. Ten "ptačí test" prý bude zkoušet příště.

Měla jsem radost, ale byla jsem překvapená, co malý dostal léků přesto, že mu nepotvrdila alergické astma. Byl tam manžel (u lékaře), takže nevím přesně, co doktorka říkala. Ale prý se obává toho, že byl záchvat už třikrát za krátkou dobu, že může jít o tzv. bronchitiální astma, že to může "sedět" dole na spodním konci průdušek, ... MOc tomu nerozumím. Manžel mi toho moc neřekl.

Malý dostal k pravidelnému užívání ECOBEC 2x denně, ZODAC 2x10 kapek, LUIVAC 1x1 tabletu po dobu měsíce (pak dále 3x týdně)
Myslíte, že je normální, aby dítě, u kterého se nepotvrdili alergie a tím také alergické astma dostalo tolik léků a k tomu jeden z nich s kortikoidy? Omlouvám se, jestli je můj dotaz "nejapný", ale nevyznám se v tom a váhám, zda léky dávat či ne. Na jednu stranu si říkám, že dávat, že lékař ví, co dělá. Na druhou stranu si říkám, když je syn "zdravý" (tedy nepotvrdili mu ta astma alergická), tak jestli mu to nedávám "zbytečně". Nemám se zeptat ještě jiného lékaře? Děkuji všem za reakce.

27. ledna 2009 Odpověď:

Nejprve si, prosím, přečtěte náš seriál o astmatu, pak možná budete moudřejší. Lék s kortikoidy je standardní bezpečnou léčbou i pro malé děti a používá se i tam, kde jasná alergie zatím potvrzena nebyla. Své nejistoty byste ale měla řešit poředevším s lékařkou a ne po internetu. Lépe bude, když příště půjdete s dítětem vy a vše si proberete. Dr. Pohunek