Dotaz 424

20. března 2009 Eliška:

Dobrý den, můžete mi poradit, zda je možné, aby alergik na ryby používal dopňky s rybím olejem - zda výrobce je schopen vyčistit tento olej od alergenní rybí bílkoviny, tak aby bylo použití bezpečné ? Zatím mi na to nedokázala odpovědět moje alergoložka a já tuto informaci také nedokážu nikde objevit. Můžete mi doporučit nějakého výrobce, který je v tomto bezpečný? Nemáte jakékoli informace o tomto problému, nebo odkaz, kdo by mi na to odpověděl jinak, než : s jistotou to nelze říci, proto to nemůžu doporučit.
Děkuji, Halamová.

20. března 2009 Odpověď:

Vaše alergoložka má pravdu. Nikdo - včetně americké světově uznávané instituce FDA (Food and Drug Administration) - vám nedá jinou odpověď, než "s jistotou to nelze říci, proto to nemůžu doporučit".
Cituji z oficiálních doporučení: "People with allergy or hypersensitivity to fish should avoid fish oil or omega-3 fatty acid products derived from fish" - tedy něco jako "alergici na rybu by se měli vyhýbat rybímu oleji včetně omega-3 preparátů vyrobených z ryb". Důvody jsou jasné, žádný výrobce skutečně nezaručuje čistotu, tedy byť jen minimální kontaminaci svých preparátů rybí bílkovinou. Jedinou možností pro vás je najít takový potravinový doplněk, který splní vaše požadavky a přitom nepochází z ryb. Předpokládám, že vám jde především o omega-3 polynenasycené mastné kyseliny. Obvykle se totiž podobné produkty vyrábí i z ořechů.
martin fuchs