Dotaz 495

15. října 2009 Kateřina P.:

Dobrý den,
řeším potravinové alergie - v 35 letech mi byly zjištěny na celou řadu potravin, nevím si s jídelníčkem rady. Alergoložka mi předepsala 3x3 tlb. Nalcromu denně před hlavním jídlem + k tomu 1 Xyzal, což mi nepřijde jako řešení, připadám si jako feťák. Co je ještě v limitu, pokud jde o referenční meze, vše co je vyšší než 0,35? Která hodnota je už nebezpečná pro vznik anafyl. šoku? I po snězení vhodné potraviny (bez Nalcromu) jsem měla po 6 hodinách křeče v břiše, bolest břicha, motání hlavy, černo před očima a to tak, že jsem raději polkla Prednison. Mohli byste mi doporučit speicialistu na potrav. alergie, jsem zoufalá...

15. října 2009 Odpověď:

Dobrý den,
Ve Vašem dotazu je mnoho nejasností. Předně hovoříte o alergii a nejspíš jde o pouhou přecitlivělost, tedy stav, kdy se najdou specifické protilátky izotypu E (spec. IgE) vyšší než 0,35 MJ/ml. Asi vás překvapím, ale to vůbec nemusí nic znamenat a Vaše obtíže tím nemusí být vůbec vyvolány. Sama říkáte, že i při pečlivé dietě jakési pozdní a pro lékaře bohužel velmi mlhavě popsané stavy pokračují (až 6 hodin po). Je to vůbec alergie ? Pokud alergie, je vůbec potravinová ? Tedy jde vůbec o stav, kdy vaše střevní imunita zareaguje na potravinovou složku (bílkovinu) přecitlivěle s objektivním následkem, tedy s viditelnými klinickými příznaky (a ne pouze subjektivními pocity) ?
Další část otázky se týká výše specifického IgE. Výše nad normu (nad 0,35 MJ/ml) NENÍ pro míru očekávaných klinických příznaků rozhodující . A už vůbec ne pro anafylaxi. Jinými slovy - hladina 100,0 nemusí nic znamenat a naopak hladina 1,25 může za určitých okolností vyvolat anafylaktický šok. Ale - jen tak na okraj - ten Váš stručný popis mi na systémovou alergickou reakci moc nesedí.
Další - Nalcrom je jeden z nejbezpečnějších preparátů vůbec, feťákem se rozhodně nestanete. Pomáhá však ? Je nutný ? A další otázky bychom si měli společně vyjasnit (kožní potravinové testy s opravdovými potravinami, gastroenterologické vyš., objektivizování vašich stesků, například krevní tlak a mnoho dalších nejasností a potřebností). Třeba na nic nepřijdeme, ale u tohoto stavu by to zůstat nemělo, přinejmenším bychom měli otupit vaší zoufalost.
martin fuchs, pokud chcete, tak snad i specialista na potravinovou alergii, Immunoflow s.r.o. , Praha 9.
Adresu i telefon k objednání najdete na internetové adrese www.immunoflow.cz