Dotaz 608

2. srpna 2010 Kynclova:

Dobnrý den, ráda bych se zeptala někoho z pneumologického a alergologického oddělení. V mé rodině se vyskytuje astma a to u mého otce a jeho otce. Já ničím takovým netrpím. Můj přítel je alergik a astmatik, jeho otec taktéž a jeho babička z otcovi strany také.
Chtěla bych se zeptat zda existuje nějaká prevence, aby naše dítě toto nezdědilo nebo zda je možné nějak zmírnit případné onemocnění.
K tomuto dotazu mě převidl pořad v televizi, kde hovořili o očkování na posílení imunity novorozenců, kdy uváděli vysokou pravděpodobnost, že se sníží u dítěte pravděpodobnost onemocnění.

Za odpověď děkuji.

2. srpna 2010 Odpověď:

Dobrý den, žádný jasný a ověřený postup. který by snížil riziko vzniku alergie a astmatu k dispozici není. Nevím, o jakém očkování byla řeč, ale jednoznačné doporučené postupy ani v tomto ohledu nejsou. Někdy se hovoří o příznivém vlivu tzv.probiotik, což by mohlo být možná to, co máte na mysli. S historií ve Vaší rodině určitě riziko vzniku alergie vyšší je, pokud ale Vy sama žádnou formu alergie nemáte, je riziko pro dítě snad přeci jen menší. Je třeba hlavně sledovat vývoj dítěte a v případě alergických projevů neváhat a nechat jej včas vyšetřit (atopický ekzém, obstrukční bronchitidy apod.). Dr. Pohunek