Dotaz 61

4. září 2007 Stáňa:

Dobrý den, mám následující dotaz a předem děkuji za jeho zodpovězení.Beru tyto léky loratadin, Seretide diskus, brikanyl a kondrosullf na klouby. Po lékách kde je kyselina salicylová mám astma tak nevím jaké léky na bolesti.Začaly mi vadit deodoranty a některé prací
prášky.Reakce na ně je dlouhodobá dušnost a na určité deodoranty astma tak mi dělá velké potíže pohybovat se ve společnosti.Konzultovala jsem to s alergoložkou ta mi řekla že musim brát léky a změnit zaměstání,ale všude se někdo voní.Léky beru podle lékařky brikanyl použiji 4 krát denně bez efektu když s ho nevezmu je to stejné. Lze mi nějak pomoci. Děkuji moc

4. září 2007 Odpověď:

Vážená paní Stáňo,

z toho, co uvádíte, je zřejmé, že vaše astma není pod klinickou kontrolou
tj. spíše řídí vás, než aby bylo vámi řízeno. Vaše nemoc je komplikována
nesnášenlivostí léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou a léky z ní
odvozených (pozor, jedná se např. Brufen, Ibalgin, Voltaren apod.).
Ve skladbě vašich protiastmatických léků máte jako úlevový lék Bricanyl a jako preventivní lék Seretide Diskus, u kterého mi chybí jeho síla (50/100, nebo 50/250 nebo 50/500 ug). Loratadin je protialergický lék, který vám astma neovlivní, spíše ovlivní alergickou rýmu nebo elergický ekzém, ale loratadin se s vámi uvedenými léky často podává.
Je třeba změnit dávkování a třeba i skladbu vašich protiastmatických léků, tak, abyste nemusela tak často používat úlevový lék (Bricanyl). Důležité je i omezit či zamezit kontaktu s látkami, které vám astma zhoršují. Neuvádíte jaké máte zaměstnání a jaký máte objektivní průkaz alergie.
Obraťte se na svou ošetřující lékařu, měla by provést nová vyšetření, včetně vyšetření funkce plic (spirometrie) a změnit léčbu astmatu. Možností je mnoho.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák
LERYMED, oddělení respiračních nemocí