Dotaz 674

13. března 2011 Romana:

Dobrý den.Dcera od 4 let užívá léky na astma.Je alergická na roztoče,kočku a mírně na pyly.Jen jednou byla dušná. Jinak trpí na suchý dlouho trvající kašel a celoroční rýmu. Ve 4 letech měla velmi vysoké IgE.
Užívala denně 2 vdechy 200mikrogr. inhalačního kortikoidu a Xyzal.Dnes 1 vdech Alvesca 160 ,Aerius a Avamys.
Dnes je dceři 13 let.Je vysoká 160 cm a již neroste.(matka 173cm,otec190cm)Mám strach ,že výšku ovlivnily kortikoidy a že za 10 let se přidají další vedlejší učinky.
Je nutné užívat léky celý rok?A co lék Tilade?Mají nejaký význam vakcíny,Wobenzym nebo colostrum a Hlíva .
Děkuji za odpověd.

13. března 2011 Odpověď:

Dobrý den, k přesné analýze růstu byste měli se svým pediatrem probrat podrobně růstový graf, výsledek probrat s Vaším alergologem a případně provést vyšetření antropologem a endokrinologem - včetně stanovení ještě možného růstového potenciálu. Kortikoidy mohou jistě růst zpomalit, ale u uvedených běžných dávek je to spíše velmi neobvyklé. Účinek Tilade je zřetelně slabší než účinek inhalačních kortikosteroidů, je možné jej zkusit u velmi mírných forem astmatu, včetně forem provázených hlavně kašlem, nicméně za dobré kontroly, aby se astma nezhoršilo. Pokud je dcera významně alergická, nebude efekt možná dostatečný. Aplikaci vakcíny (alergenové imunoterapie) by musel zvážit Váš alergolog podle konkrétního profilu alergizace O ostatních uvedených formách léčby není dost dokladů o účinnosti. Dr. Pohunek