Dotaz 675

20. března 2011 marta MATOUŠKOVÁ:

jsem astmatik- 3st. s bakteriální alergií, s BHR v kombinaci s chronickým zánětem dutiN HCD. cca.15.Let. I přes veškerá doporučení docházelo k exacebracím s nutnosti opakované ATB léčby i teophyliny i kortikoidy- tuhé. Po dohodě s lékaři bylo přistoupeno k alternatiním metodám v r. 2004-8. (fytoterapie, čínská medicína, akupunktura, dietní režím- vynechámíproduktů z kravského mléka, pšenice , žita). Během této doby nebyla nutná léčba ATB ani žádné kortikoidy. Z vážných i ekonomických důvodů tato péče lékařem alternativní medicíny byla ukončena. Do půl roko nastaly vážné komplikace s následnou léčbou nejen ATB včetně cca. 2x ročně ,,infuze i s kortikoidy".
LETOS provedeny testy nesnášenlivosti laktózy či pšenice? nebyly prokázány.
NYNÍ při opětné přísné dietě je opět stav bez nutností teophylinů . Zatím stále denně 3-4x ventolín. jinak i POZÁTĚŽOVÉ potíže. zajímá mne názor na tuto kombimaci alternativních možností.
děkuji

20. března 2011 Odpověď:

Vážená paní,
léčba astmatu má 2 nedílné části, kterými jsou farmakoterapie (léky, u astmatu je základním kamenem úspěchu u dospělých podávání inhalačních kortikosteroidů) a nefarmakologická tj. režimová opatření (snížení expozici příčinným inhalačním alergenům a dráždivým látkám – pokud je to uskutečnitelné a eliminace potravin, které astma nebo s ním příbuzné nemoci (alergická rýma resp. rýma plus zánět obličejových dutin = sinusitida, atopických ekzém, potravinová alergie) zhoršují.
Z vašeho dotazu vyplývá, že nejste léčen moderními protizánětlivými léky tj. inhalační kortikosteroidy ani nedostáváte intranazální (aplikace do nosu) kortikosteroidy k léčba alergické rýmy a sinusitidy. Teofyliny jsou léky podstatně méně účinné a mají nevýhodný bezpečnostní profil tj. mají mnoho vedlejších nežádoucích účinků a Ventolin je úlevový lék. Pokud musíte Ventolin aplikovat 3-4X denně a máte pozátěžové obtíže je zřejmé, že nemáte své astma pod kontrolou tj. astma řídí vás, nikoliv vy astma.
Alternativní léčba je doplňkovou léčbou a sama o sobě nemá prokázané dlouhodobé léčebné účinky u astmatu nebo ani u alergické rýmy.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák
Oddělení respiračních nemocí
LERYMED spol. s r.o.