Dotaz 681

4. dubna 2011 Eva:

Dobrý den, pracuji 7 rokem v fabrice, pálení plastů, prach, lepidla. 3 měsíce marodím již déle jsem nemohla vydržet a na plicním po ošetření diagnosa pracovní astma. Celou dobu beru léky seredite, analergin, prednison, nolpaza, beredual. Poslana jsem byla na pracovní lékařství a po delší době bez vlivu pracovního prostředí a braní léků jsem byla na vyšetření bodypletysmo, feno 13 . Před pracovní neschopností z pracovního prostředí a bez léků před 3 měsící feno 133 xxx a nález na rtg-zhmožděná plicní kresba. Když půjdu znovu do práce opět se mi vše zvedne a půjde tedy o pracovní astma a po opětovném vynechání práce toto klesne - je to tak správné.

4. dubna 2011 Odpověď:

Dobrý den.
Ano, je to tak v zásadě správné - předpokládám, že jste již ve vyšetřování ("pod dohledem") oddělení, resp. kliniky pracovního lékařství.
Váš opětovný zkusmý návrat do práce je jakýmsi "testem" (říká se mu odborně reexpoziční test) - který má potvrdit, že příčina Vašich potíží pochází skutečně z pracovního prostředí.
Pracoviště, kde se pracuje s lepidly a plasty, bývají někdy riziková pro vznik průduškového astmatu, event. i jiných onemocnění dýchacích cest a plic. Pokud uvádíte, že jste měla "zhmožděnou" plicní kresbu, jde asi o nepřesnost a spíše jste měla "zmnoženou" plicní kresbu - v tom případě by se mohlo jednat nejen o astma, což je onemocnění průdušek, ale i onemocnění plíc (tzv. EAA.)- tomu napovídá okolnost, že jste musela užívat lék Prednison.
Odpověď prosím přijměte jako orientační. Konkrétní detaily by Vám měli poskytnout ošetřující lékaři - plicní lékař/ka, event. lékaři pracovního lékařství.