Dotaz 688

16. dubna 2011 Lucie:

Dobrý den, mého téměř 3letého syna trápilo od podzimu časté nachlazení, rýma doprovázená kašlem. Kašlal hodně v noci, byl to až záchvatovitý kašel, vlhký, syn byl vždy hodně zahleněný. Jakmile jsme vyléčili rýmu, ustal i denní kašel, ale v noci kašlal pořád. Trvalo to několik měsíců, prakticky celou zimu v noci prokašlal. Vždy se vzbudil vprotřed noci a několik minut (i desítek minut) kašlal. Orl vyšetření bylo provedeno, AV není zvětšená. Následoval odběr krve na alergologii, výsledky z laboratoře: IgG 5,35 g/l, IgA 0,49 g/l,IgM 0,70 g/l, v normě IgE 9 IU/ml, v normě ECP 41,0 IU/ml, zvýšeno Všechna další vyšetření (T lymfocyty, imunoregulační index, B lymfocyty, NK buňky) v normě. Specifické IgE (roztoči, směs plísní, andulka, peří) negativní. Závěr dr byl takový, že syn má zvýšené ECP, což se vyskytuje častěji u astmatiků, v případě přtrvání obtíží doporučila zvážení a předepsání inhalační medikace. Doporučila nedávat volné tekutiny před spaním (syn vypije až 3dcl mléka). Pokud by potíže přetrvávaly, bude nutno vyloučit gastroesofageální reflux. Doporučila vybrat 1 balení Broncho-Vaxomu. Syn měsíc nekašlal, noční záchvaty ustaly. S dr jsme se domluvili, že léčbu odložíme pokud nekašle a kdyby se kašel vrátil, máme se objednat. Po měsíci klidu začal opět kašlat, tak jsem mu dala ten broncho-vaxom a vysadila mléko před spaním, zdá se mi to lepší, v noci nekašle, jen sem tam přes den. S návštěvou dr zatím vyčkávám.

Teď k mým dotazům. Chci se zeptat, jestli je nutné léčit syna inhalací kortikoidů, pokud má hodnotu ECP jen zvýšenou a astma tak není 100% prokázáno? Nebo ta zvýšená hodnota ECP opravdu znamená, že syn je astmatik a léčba je nevyhnutelná? Jde použít i nekortikoidní léčbu? Doporučili byste nějaké další vyšetření? A také by mě zajímalo, jestli syn může chodit do školky. Naše dr na alergologii se vyjádřila, že děti do školek patří až v předškolním věku, že pokud jsem doma s mladším dítětem, syna do školky dávat nemám (nemyslela to konkrétně kvůli diagnóze, ale obecně pro všechny děti). Syn však dětský kolektiv miluje a moc mu prospívá, nerada bych ho o to ochuzovala. A poslední dotaz se týká očkování, jestli je možné při synově diagnóze a užívání broncho-vaxomu naočkovat syna proti žloutence typu A. Očkování jsme celou zimu odkládali, nyní bych ho ráda naočkovala jestli je to možné. Děkuji.

16. dubna 2011 Odpověď:

Dobrý den. Samotná hodnota ECP není indikací k léčbě, navíc nemáte prokázané jinak jasné alergické pozadí problému. Pokud pomohla režimová opatření a případně Broncho-vaxom, lze s nasazením léčby jistě vyčkat na další vývoj. Pokud je syn jinak v pořádku, s nástupem do školky problém neivdím, je třeba ale počítat s možností častějších respiračních infekcí. Očkování je u Vašeho syna možné, vhodné by jej bylo ale podat v pauze mimo podávání Bronchovaxomu. Dr. Pohunek