Dotaz 696

29. dubna 2011 tina:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda hodnota feno může být vysoká jen pylové sezoně. Syn má nyní hodnotu 55/ 11let /- před týdnem měl 64. Nyní pro něj skončila jeho sezona a nemá žádné příznaky - kleslo i feno. Když nemá syn potíže ani jeden potíž mimo jeho sezonu, klesne i feno? Může mít do další jeho sezony feno v normě? Nyní bere jen singulaire, aerius, awamys. Případně může něco hodnotu zvýšit? - léky apod. A další můj dotaz - ráda bych synovi pomahla zbavit se potíží v sezoně. Hodně jsem četla o imunoterapii kapkami. Vím, že to ted bude asi znít hloupě nač se budu ptát, ale ráda bych to věděla než se rozhodneme. O kladem se píše dost. Ráda bych věděla co se spíš může stát jako reakce na léčbu, za jak dlouho po podání. Syn je hodně silný alergik na břízu, jednou když ještě nekvetla, stoupl si k ní a večer měl vysoké horečky. A tak si říkám co když ho tím ohrozím nějak na životě - reakcí. Nebo ráno vezmě kapku a ve škole skolabuje?? Jaké jsou tedy ty nejhorší reakce? Moc děkuji, tina

29. dubna 2011 Odpověď:

Dobrý den, hodnoty FeNO korelují s intenzitou alergického zánětu v průduškách, čili je předvídatelné, že v době plné sezony budou hodnoty vysoké.
Co se týká možností imunoterapie, konzultujte svého alergologa. Kapkové formy vakcin jsou účinné, jakékoliv nežádoucí účinky jsou u kapkových forem zcela minimální a není třeba se jich obávat.