Dotaz 728

7. října 2011 Jana:

Dobrý den, prosím o radu. Začali se mi vyskytovat nepříjemné pocity dušnosti v autě, ale vždy na levé straně hrudníku. Jsem alergická na plíseň Cladosporium, ale neléčila jsem to-neměla jsem žádné potíže. Od praktického lékaře jsem dostala Zenaro a Econasal. Byla jsem na spirometrii a ta byla v pořádku. Pak jsem měla test se sambutamolem a zvýšení FEV 1%, lékař mi sdělil, že kdybych měla astma, nárust křivky by byl mnohem větší. Občas slyším lehké pískání na levé straně hrudníku, nevím zda je to z prudušek nebo jen z krku, když se snažím zakašlat, něco málo z levé prudušky slyším, ale vyloženě hleny to nejsou. Zkoušela jsem na to ten Econasal a v podstatě to tu dušnost neřeší. Mívám ji víckrát v průběhu dne. V noci žádné potíže nemám. Ani přes den nekašlu, jen když slyším to lehké pískání, leknu se a snažím se kašlat. Rtg plic, echo bylo v pořádku. Mám však problém s hrudní páteří. Lekaři mi tvrdí, že to astma není, ale já potřebuji nějak tu dušnost řešit. Je možné astma, když se to projevuje jen na jedné straně? Děkuji za rady

7. října 2011 Odpověď:

Posíláme podrobnější odpověď odborníka - pneumologa

Vážená paní,

V případě, že máte příznaky, které jsou stejné, jako jsou příznaky u astmatu a navíc jste alergička, je nutno astma jednoznačně vyloučit.
Nález pískotů nemusí být u astmatiků oboustranný.

Pokud byl tzv. bronchodilatační (průdušky rozšiřující) test se salbutamolem (standardně by měly být podány 4 dávky tj. 400 mcg) negativní, bylo by vhodné provést jednat bronchokonstrikční test (zde se inhalačně podává látka průdušky zužující např. metacholin– u astmatiků stačí jen velmi malá koncentrace, zatímco u zdravých jedinců je nutno podat ke stejnému účinku koncentraci mnohem vyšší) a dále vám změřit koncentraci NO ve vydechovaném vzduchu (FENO), která je u neléčených alergických astmatiků zvýšená. V úvahu by také přicházelo bronchoskopické vyšetření, zvláště pokud jste kuřačka, aby se vyloučila i další možná onemocnění průdušek, která se projevují pískoty a rovnaje nutno vyloučit i další možné příčiny dušnosti, včetně drobné plicní embolie (zde je riziková kombinace hormonální antikoncepce a kouření).

Jako úlevový lék jste dostala pravděpodobně Ecosal (salbutamol) nikoliv vámi uváděný Econasal. Zde se nabízí otázka, zda vaše inhalační technika je dobrá. Rovněž se nabízí možnost vám provést tzv. léčebný test tj. několik týdnů podávat preventivní antiastmatikum s protizánětlivým účinkem, neboť zatím jste jej nedostala, a pak znovu provést funkční vyšetření plic a zhodnotiv vaše obtíže.

Doporučuji, abyste se znovu obrátila na pneumologické či alergologické pracoviště.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák
LERYMED spol. s r.o.
www.lerymed.cz