Dotaz 729

12. října 2011 Pospíšilová:

Dobrý den, mám měsíční holčičku, manžel má od dětství astma, atopický exém a alergie na roztoče, zvířecí srst, prach a především pyly-téměř všechny. Jako prevence těchto obtíží pro dítě mi bylo doporučováno kojení. Nyní však bylo zhodnoceno, že dcera málo přibírá (650 g v prvním měsíci života) a je nutné ji přikrmit umělou výživou. Tentokrát jsem ale byla, ujištěna, že na alergie je to dokonce lepší než kojení. Vím, že nic nezaručí, že nebude alergik, ale nechci to podcenit. Prosím o Váš názor na tuto záležitost, případně o doporučení vhodné umělé výživy. Děkuji Pospíšilová

12. října 2011 Odpověď:

Dobrý den,
mám málo informací, předpokládám, že krom "neprospívání" je vše v pořádku (způsob pití, charakter stolice, spánek ...)
Ošetřující lékař možná usuzuje, že toto "neprospívání" by mohlo být způsobeno počínající alergií dítěte. Nebo to špatně chápu ? Předně 650 gr/měsíc není, resp. obvykle není neprospívání. Na alergii (pravděpodobně myšleno na prevenci alergie u silně rizikové rodinné anamnézy) nelze preferovat jeden způsob (kojení) před jiným způsobem (umělá výživa) či obráceně. Za určitých okolností je vhodnější to, a za jiných zas to druhé. To mi ale ze stručného popisu problému nevyplývá, že by jeden způsob byl lepší druhého.
Takže závěrem, je-li dítě jinak zdravé (bez ekzému, bez průjmů, bez neklidu a tak), pak bych v kojení minimálně do 6 m. věku pokračoval, resp. ve vašem případě pokračovala. Mne by prospívání přes půl kila za měsíc stačilo. Pokud by kojení ale nestačilo (nebo bylo ukončeno), pak bych opět do 6 m. věku dítěte zvažoval specializovanou náhradu (extenzivní hydrolyzát, resp. vysoké štěpení kr. mléka).
MUDr. Martin Fuchs