Dotaz 730

12. října 2011 Marie Kadlecová:

Byla mi diagnostikována: Bronchitis chronica spastica ac.exac, t.č. bez obstrukce spirometricky /FEV 1 80% RH/, bronchiální hyperaktivita /vzestup hodnot FEV 1 po B mimetiku o 350 ml/, negativní FENO, negativní trestace z března 2011, histologicky chronicky aktivní bronchitida, příměs eosin.granulocytů, hypertenze DM II typu na PAD, přechodně ID po kortikotherapii, stav po serozní meningitidě 7.2011, dnes asi 15 druhů léků denně, neustálý dráždivý kašel, hlavně v noci, který mě totálně vyčerpává. Co s tím vším mám dělat,jsem ročník 1945, kam se mám obrátit, vždyˇse jedná o 3 závažné choroby - hypertenze, diabetes, bronchitida či astma, pomozte prosím. Kadlecová

12. října 2011 Odpověď:

Vážená paní Kadlecová,

již samotná diagnóza „bronchitis chronica spastica“ nabízí možnost, že se u vás může jednat o nealergické astma (negativní FENO, negativní alergologické testy), ale máte prokázanou přítomnost bronchiální hyperaktivity. K posouzení spirometrie by bylo vhodné viděl protokol vašeho bronchodilatačního testu, včetně tvaru křivky průtok/ objem. Užíváte nějaké léky inhalační cestou pro spastickou bronchitidu nebo astma? Na druhou stranu, 2 skupiny antihypertenziv by byly pro vás nevhodné, neboť zhoršují funkci plic a/nebo vyvolávají kašel. Tím mám na mysli betablokátory a ACE inhibitory.

Nabízím vám možnost vyšetření ve své ordinaci (dnes jsem do 18:00). K tomu budu potřebovat abyste znala veškeré léky, které v danou chvíli užíváte.

S pozdravem.

Prim. MUDr. Viktor Kašák

Viz www.lerymed.cz