Dotaz 777

10. července 2012 Ema :

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na diagnozu mé dcery.Je jí 6 let, v ranném dětství nebývala nemocná, Ve 21.měsících měla zánět průdušek, později nemocná nebyla, v roce 2010 před nástupem do školky měla Haemofilus influ.(zánět stř.ucha,zánět spojivek).Po nástupu do školky zejména na podzim a v zimě virové nachlazení bez teplot,začalo vždy pálením nosohltanu,následně rýma a kašel, poté zúžení průdušky - léčba Spiropent. To se objevilo asi 3x v r.2011, 3x v r. 2012.po poradě s lékařem odběr a vyšetření krve u imunologa.Ten diagnostikoval počínající astma - předchozí vyš. kvant. Ig v referenčním rozmezí, dovyšetřené poskupiny IgG1,2,3,4, fysiol. BB složka s poklesem procent počtu T ly, v absol.hodnotách ale norma.
Zvýšené hodn. NK bb procent./fagocyt.aktivita v.s./.Snížené resp.nulové hodnoty aktiv.Tly. Norm.hodn.eos.kation.proteinu.Bez průkazu alergisace inhal.potravin.Sdělil mi diagnozu začínající astma, bez bližšího vysvětlení, co to vlastně znamená, napsal užívání ECOBEC 100MCG inh.sol. 2x denně, kontrola za 3 měsíce.
Chci se zeptat, zda je opravdu nutná taková léčba, když dcera nikdy neměla problémy s dušností, zadýcháváním, hodně sportuje, aktivně hraje tenis, nikdy při zátěži neměla kašel ani neprodělala nějaký záchvat kašle.Pouze u zmíněných viróz kašlala, dá se říct normálně většinou jen večer a ráno.Předem děkuji za odpověď, s pozdravem.

10. července 2012 Odpověď:

Pokud dcera nemá jasné potíže, asi nepotřebuje ani léčbu. Ale přeci jen uvádíte dechové potíže při virových infekcích. Takže něco se asi dělo. Měla by být provedena spirometrie a pak je dobře všechno znovu probrat s lékařem. My takhle na dálku diagnózu stanovit nemůžeme.