Dotaz 79

9. listopadu 2007 Anna Mikulková:

Dobrý den!
Je mi 26let,jsem nekuřakčka a astma mám rok a půl. V posledních týdnech se můj stav zhoršil.Obtíže byly každodenní. Lékařka mi předepsala Alvesco inhaler, užívám ho měsíc a díky němu jsou záchvaty méně časté. Na akutní stavy mám Ventolin inhaler. Dřív jsem užívala Berodual inhaler, ale bušilo mi po něm srdce,přicházely úzkostné stavy,bolely mne svaly a úleva nepřicházela.. Ventolin mi lépe vyhovuje a je pro mne i více účinný.Přesto úplné odeznení astamatického záchvatu trvá po dvou vstřicích Ventolinu někdy 3 až 5 hodin.Pocit že se nemohu nadechnout se zlepsí,ale nevymizí úplně, taktéž sevření v hrudníku zcela neustoupí.Lékařka mi na to odpověděla, že je důležité, že se to vůbec zlepší.
1.)Je to normální průběh astmatického záchvatu?
2)Mám v takovém případě dávku opakovat?
Jedná se o stav kdy cítím úlevu, lépe se mi dýchá, nemám pocit, že se udusím. Přesto určité obtíže v mírnější podobě přetrvávají a brání mi usnout nebo se plně soustředit na něco jiného.
Děkuji za odpověď.
Anna

9. listopadu 2007 Odpověď:

Ano, je to obvyklý průběh záchvatu. Léky jako Ventolin se při záchvatu podávají opakovaně, je teba si u lékařky vyžádat písemný návod, jak při záchvatu postupovat. Může být potřeba podat i kortikoid v tabletě k lepšímu ovlivnění průběhu záchvatu. Cílem preventivní léčby má být úplné zabránění záchvatům. Pokud se objevují, je třeba zvážit rizikové a vyvolávající faktory a případně zvýšit dávku podávané léčby a ověřit způsob její inhalace. Dr. Pohunek