Dotaz 82

18. listopadu 2007 Petra:

Doíbrý den,
já mám astma středně těžké persistujicí a alergií. Chtěla jsem zeptat když doma zapomenu inhalátor-esosal a budu např. někde v přírodě nebo v práci apod..Tak co by mi mohlo pomoct pří asmatickém záchvatu,aby se nemuselo volat hned pohotovost.Nebo jak by mi mohl pomoct kterej bych byl se mnou?
Jednou se mi stalo když jsem měla noční sněnu a pracovala jsem na vesnici tak jsem v práci zjistila že jsem zapoměla doma v batoh a tam jsem měla inhalátor esosal i xyzal na alergií.Když jsem to řekla koleginí tak se zhrozila a pak se mě zeptala co tedy kdyby se mi udělalo špatně,tak co mají dělat aby mi z toho dostali.
Předem moc děkuji za odpověd.Petra

18. listopadu 2007 Odpověď:

Vážená paní, bohužel žádná spolehlivá náhražka úlevové protiastmatické léčby není. Je třeba, aby vaše astma bylo pod kontrolou, tím se pravděpodobnost záchvatu výrazně sníží. Jinak je ovšem třeba lék u sebe mít, na náhradní postupy nelze spoléhat. Diabetik si také na svůj inzulin musí myslet. Pokud se už záchvat rozvine, je třeba lékaře zavolat, sama byste nemusela stav dobře zvládnout. Dr. Pohunek