Dotaz 843

18. července 2013 Marika Šútorová:

Dobrý deň! Najskôr vám chcem poďakovať za vašu aktivitu v informovanosti ohľadne astmatu. Skutočne hodnotný článok o Astme pri neznášanlivosti aspirinu som našla len na vašej stránke. Ďakujem!
Moja otázka sa týka starostlivosti o pacienta s ASA pri potrebe liečby nešpecifického črevného zápalu. Píšete, že nutné voliť liečbu inými liekovými skupinami (mesalazín pre ASA kontraindikovaný).
O aké konkrétne skupiny liečiv ide? Náš gastroenterológ ordinuje len kortikoidy (rôzne formy ENDOCORT klyzma., BUDENOFALK caps., PREDNISOn tbl.,). Je možné použiť aj niečo iné ako kortikoidy? Moja mama trpí týmito ochoreniami a tiež aj ťažkou osteoporózou, čo opakované podávanie kortikoidov samozrejme zhoršuje.
Ďakujem Marika

18. července 2013 Odpověď:

Léčba nespecifického střevního zánětu je dána tíží a rozsahem onemocnění, aktivitou onemocnění, popřípadě rozsahem mimostřevních projevů. Mimo mesalazinu (patří do skupiny salicylátů) a systémových steroidů (prednison atd) jsou doporučovány steroidy lokální- Entokort , budenofalk- viz níže, dále je do léčby zařazován azathioprim / Imuran/.
Další možností je biologická léčba, která je vedena ve speciálních Centrech pro biologickou léčbu / nejčastěji anti TNF-alfa tj infliximab (Remicade) a nebo adalimumab (Humira)

Pokud by bylo indikováno pouze podání salicylátů, pak je možné zkusit provést desenzitizaci tj indukci dočasné lékové tolerance. Tento protokol- pro ambulantní podání je časově náročný. Existují také tzv. raš protokoly, - rychlé protokoly - a o jejich použití rozhoduje typ nežádoucího účinku
dr Novotná