Dotaz 850

24. září 2013 Lenka Minaříková:

Dobrý den, je mi 30 let a v 16 letecj mi bylo diagnostikováno průduškové astma, od začátku užívám kortikosteroidy (max 2 krát denně), mé astma je lehčí formy. Setkala jsem se s názorem od jednoho známého lékaře, který pracuje na plicním oddělení v jednom okresním městě, že takto dlouhodobá léčba kortikosteroidy je škodlivá (vysoký tlak, zvýšení hmotnosti, apod.) a že existují šetrnější prostředky, které nejsou na hormonální bázi. Ptala jsem se na to své ošetřující lékařky, její odpověď zněla, že v tak malém množství nemůžou být tyto hormony škodlivé. Ráda bych znala i názor jiného lékaře.

Dále bych se ráda zeptala, zda existují nějaké empirické studie a výzkumy, které prokazatelně ověřují. že užívání kortikosteroidů v těhotenství, nemá negativní vliv na plod.

Předem děkuji za odpovědi.

24. září 2013 Odpověď:

Dobrý den, záleží jistě na tíži nemoci a na tom, zda je nemoc pod kontrolou. Nekortikosteroidní alternativu představují v současné době prakticky pouze blokátory leukotrienů, které mají ale účinek zřetelně slabší, používají se více u dětí, ale mohou ve vybraných velmi lehkých případech pomoci i u dospělých. Zhodnocení stavu ale musí udělat Váš ošetřující lékař,. který Vás dobře zná a má k dispozici všechny informace. JInak je ale pravda, že takto podávané kortikosteroidy v inhalační formě mají riziko zanedbatelné a podávají se bezpečně i v těhotenství. Naopak, jsou menším rizikem pro těhotenství, než případné zhoršení astatu. K tomu lze najít více informací na našich stránkách v článku dr. Novotné.