Dotaz 858

9. prosince 2013 Robert Slávik:

Dobrý den pane doktore,
náš dnes skoro šestiletý syn Lukáš trpí od asi dvou let častými kašli a alergiemi.
Je alergický na:
břízu
olši
kočičí protein
roztoče
a nějaké další trávy a pyly
Většinou se příznaky nemoci stupňují od slzavých očí, rýmy, zadní rými až po kašel, který je trvalý a často přechází do zánětu prudušek.
Dřívější lékař (od kterého jsme odešli, protože na vyšetření našeho syna a i jiných pacientů měl vyhrazeno 5 minut) nejdříve bagatelizoval stav, jako že se jedná o tzv. "Lukášův kašel" a poté jej prohlásil za astmatika. Podle nějaké lékařské směrnice jsou prý opakované záněty průdušek již považovány za astma.
Letošní podzim se jeho stav zase zhoršil. Z důvodu mé neplánované operace jsme nejeli k moři, které mu velmi prospívá a hned v září začal mít rýmy a pokašlávat. Do toho nastoupila vakcinace proti alergii na břízu a Lukáš dosta těžký zánět průdušek. Nemůže to být spojené s vakcinací?
Proti zánětu mu byla předepsána antibiotika. Název již nevím. Teď již měsíc užívá v inhalačním spreji Sultanoal a kortikoid Flixotide. Obojí 2xdenně 2 dávky.
Kašel však neustává. Má rýmu, stále je zahleněný v noci ho slyším každou půl hodinu zakašlat a co dvě hodiny se probouzí. Ráno od pěti je již vzhůru a je jasné, že je tedy nevyspalý a unavený.
Do školky už skoro dva měsíce nechodí a ani na hokejové tréninky, které ho moc baví. Sám je z toho smutný a pomalu sledujeme, jak se mu začíná měnit charakter, kdy z veselého chlapce se stává ubrečené děcko.
Bohužel, žijeme již deset v Rakousku, kde odborní lékaři nemají na pacienty čas a v místo konkrétních tváří, vidí jen číslo pojištěnce.
Pane doktore, s alergiemi bojujeme tak, že:
samozřejmě jsme nekuřáci
nemáme koberce
byt prosvěcujeme UVC lampou
užíváme Wobenzym
koupeme se ve v mořské soli a i jí inhalujeme
a nevím co všechno ještě činníme pro zlepšení Lukášova stavu.
Už jsem tak zoufalý, že snad začnu kupovat i homeopatika a podobné nesmysly.
Vím že takhle po internetu nám snad ani radu dát nemůžetea jelikož jsem si přečetl i Prohlášení ČIPA, chtěl bych se zeptat, zda máme zkusit i alternativní léčbu a konkrétní dotazy.
Paní lékařka tvrdí, že nemá čas na vyšetření a do Vánoc bere jen akutní případy. Je zhoršení příznaků atsmatu akutní případ?
Může Lukáš chodit do sauny s kašlem?
Může chodit na tréninky, pokuď nemá zvýšenou teplotu?
Moc Vám děkuji za odpověďi

9. prosince 2013 Odpověď:

Dobrý den, je samozřejmě obtížné sem nějak definitivně vyjádřit k celému stavu. Nicméně byste asi ještě měli určitě mír kontrolu spirometrie, zda není přítomna porucha funkce plic a projít vyšetřením ORL k posouzení stavu horních cest dýchacích. Pokud by stav nadále trval a ORL příčina se nezjistila (např. nosní mandle - adenoidní vegetace), pak by asi bylo třeba podrobnější pneumologické vyšetření, případně i s bronchoskopií. Doplnil bych ale ještě před tím vyšetření chloridů v potu. Od alternativní léčby bych si asi moc nesliboval. Co se týká sauny, není teď jistě vůbec vhodná, tréninky mi také při trvajícím zánětu průdušek nepřipadají vhodné. Určitě při nich dochází k nadměrnému dráždění dýchacích cest, ty spíše nyní potřebují klid. Dr. Pohunek