Dotaz 86

25. listopadu 2007 Petr:

Dobrý den,
mám na Vás pane doktore pár dotazů týkající se mého astma tu či alergie.
Je mi 28 let, asi od 13 let mám alergii (od narození ekzém) a od 15 let postupně astma.
V současné době užívám léky - Seretide Diskus 50/500 1-0-1 a v případě potíží SOS - Buventol Easyhaler 200mg. V pylové sezóně ještě Zodac.
Na pravidelné kontroly chodím 1 x za 2 měsíce a mám středně těžkou komb.porucha. (patrně fixovaná)
Spirometrie: FVC 44% FEV1 52% FEF 25-75:50% PEF 54%
Někdy je spirometrie lepší, ale FEV1 je max. 55%.
Pylová alergie průměr. středního rázu s alergií na pyly břízy, topol, olše atd. a potravinová alergie jablko, meruňka, třešeň. Také mám alergii na bodnutí vosím jedem.
Potíže: Celkově se cítím v pohodě, ale zhruba tak 2 týdně mám dechové problémy, které se mi někdy zmírní Buventolem + případně Prednison 20mg. Problémy jsou také i při zvýšené námaze - př: běhu či velmi těžké fyzické práci. Proto tuto činnost nepraktikuji. Kašel nemám, spíše jsem o nemožnost se nadechnout, tíseň an hrudi, svírání na průduškách atd.
Jinak chci zkusit návštěvu také Solné jeskyně.

Dotazy:
1) Proč si myslíte,že u mě i přes pravidelnou léčbu léku Ser.Diskus 50/500 tj. nejsilnějším lékem se nedaří zlepšit plicní funkce. Takové plicní funkce mám dlouhodobé asi 6 let a s lékařem jsem vyzkoušel více léků.
Lékař říkal, že spirometrie není ideální, ale důležité je jak se také subjekticvně cítím.

2) Pro pomoc SOS je vhodný Buventol (práš.forma) nebo raději inhalač. sprej Ventolin?
Jakou formu léku SOS pacienti používají?

3) Ještš nedávno jsem bral také lék Teoplus 300 (dříve Euphylin), ale k výraznému zlepšení spirometrie tento lék nepomohl, tak ho lékař vysadil. Jaký účel mají tyto léky a nevadí u mě, když je neberu?

Děkuji Vám za odpověď a přeji hodně úspěchů ve vaší práci.


25. listopadu 2007 Odpověď:

Dobrý den, váš případ je nepochybně z kategorie tzv. obtížně léčitelné astmatu, nečekejte od nás jasné a konkrétní rady, neboť je třeba znát do podrobna celou situaci, nálezy provedená další vyšetření. Jistě záleží i na tom, jak se cítíe, ale očividně se necítíte dobře, když omezujete své činnosti vinou astmatu. Je tedy třeba celou věc řádně přešetřit, váš lékař se může obrátit i na některé z center zapojených do projektu Národních center pro těžké astma www.tezke-astma.cz
Dr. Pohunek