Dotaz 861

30. prosince 2013 Bulínová Kateřina:

Dobrý den – jmenuji se Kateřina/45let/ a měla bych dotaz na MUDr.Fuchse :

Asi před 16ti lety jsme zjistila, že musím přestat jíst syrová jablka / kašel, kýchání, svědění a otoky rukou, očí, obličeje, jazyka, dásní, někdy až ztráta hlasu a dusila jsem se/
Časem se připojily syrové brambory, mandle ,lískové ořechy,hrušky, broskve, mrkev, meruňky, nektarinky,….i v sušené variantě….uvařené a zavařené nevadilo nic.
Začala jsem chodit na alergologii, mám i astma a nyní mám za sebou 5 let vakcínu Phostal ……….
Ted jsem najednou zjistila, že oloupané jablko mi už nic nedělá ..takže se chci zeptat
1/ nemůže se mi to vrátit?
2/mohu zkusit i jiné ovoce?

Děkuji předem za odpověď.K.B.


30. prosince 2013 Odpověď:

Dobrý den,
hovoříte s vysokou pravděpodobností o alergii k hlavnímu alergenu břízy a zkříženým reakcím v rámci této alergie (podobné bílkoviny jako je hlavní alergen stromů obsahuje české ovoce, ale i stromové ořechy, někdy i kořenová zelenina). Tato alergie se krom typických sezónních obtíží, které ovšem nezmiňujete (jaro), projevuje tzv. orálním alergickým syndromem. Ve vašem případě šlo o syndrom (postihující z 99 % jen dutinu ústní) velmi intenzivní, včetně otoků v ústech a dál i v nosohltanu (odtud to vaše dušení).
Říkáte, že jste docházela 5 let na injekční vakcínu, počítám, že šlo právě o stromovou či přímo březovou vakcínu. Úspěch této vakcíny se hodnotí podle ústupu sezónních (pylových) obtíží včetně udávaného astmatu.V rámci tohoto efektu se popisuje i možný příznivý vliv na doprovodnou zkříženou reaktivitu. Nebývá to ale rozhodně pravidlem. Nicméně vám se tento dvojí úspěch pravděpodobně dostavil. To vlastně ale jen předpokládám, protože o základní stromové alergii nehovoříte, ale jinak si to vysvětlit neumím.
Nicméně každá alergie se může v průběhu života měnit, s věkem se obvykle přestane zhoršovat i rozšiřovat, víceméně se stabilizuje, v lepším případě dokonce má tendenci k ústupu. Může se to dít za A) spontánně anebo za B) přičiněným léčby, resp. vámi zmiňované vakcíny. Ve vašem případě bych skutečně typoval za B), tj. příznivý vliv vakcíny (ale jen za předpokladu, že šlo o vakcínu stromovou).
Je-li tomu jinak, pak nemohu nic, co bylo výše řečeno, zaručit. A s tím souvisí i váš dotaz možného návratu nepříjemné alergie. Návrat je bohužel možný (u jakékoli alergie, a to i po poctivě brané vakcíně), byť je celkem málo pravděpodobný. Rozhodně však návrat nebude ovlivněn tím, zda ovoce opět konzumujete anebo ne. Jezte proto bez obav to, co vám nečiní obtíže, zkoušejte i to, co vám v minulosti vadilo. Nezapomínejte brát současně nezbytná antihistaminika. Vrátí-li se obtíže, nebude to povolením diety. Dokonce se zdá, že pravidelné ochutnávání rizikového ovoce může mít i léčebný charakter, navozující opožděnou tolerenci (= imunita se naučí alergen konečně chápat a trpět).
Úspěšný boj s alergií přeje
martin fuchs